OKTAR ATAMAN

(E. Orgeneral)

Emekli Orgeneral Oktar ATAMAN 1939 yılında İstanbul'’da doğmuştur. 1961 yılında Kara Harp Okulu'’ndan, 1963 yılında Topçu Okulu'ndan mezun olmuştur.

1966 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'’na bağlı çeşitli birliklerde Topçu Batarya Subaylığı ve Batarya Komutanlığı yapmış, 1966-1968 yıllarında Güney Kore Cumhuriyeti'’nde Birleşmiş Milletler Komutanlığı nezdinde Türk İrtibat Subayı, Askeri Mütareke Komisyonu Temsilci Yardımcısı ve Askeri Ataşe Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Yurda dönüşünü müteakip 1973 yılına kadar yine topçu birliklerinde görev almıştır.

1975 yılında Kara Harp Akademisi’'nden mezun olmuş, kurmay subay olarak; Genelkurmay Plan ve Harekat Daire Başkanlığı’'nda karargah subaylığı ve Kara Harp Akademisi’'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış, bu arada 1977 yılında İngiltere Kraliyet Harp Akdemisi’'nden de mezun olmuştur. 1980-1988 yılları arasında Belçika/Mons’'da Nato Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı (SHAPE) Plan ve Prensipler Başkanlığı'nda karargah subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği, Kara Harp Okulu öğrenci alay komutanlığı ve Kara Harp Akademisi öğretim başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

1988 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek Genelkurmay Plan ve Harekat Daire Başkanlığı, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1992 yılında tümgeneralliğe terfi ederek; Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Plan Daire Başkanlığı ve 1. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 1997 yılında korgeneralliğe terfi etmiştir. Bu rütbe ile; Genelkurmay Harekat Başkanlığı, Belçika Brüksel’'de Nato karargahında Nato Askeri Komitesi nezdinde Türk Askeri Temsil Heyeti (TMR) Başkanlığı ve 6. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 2001 yılında orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile İzmir’'de Nato Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı ve Erzincan'’da 3. Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunmanın ardından, 1 Eylül 2004 tarihinde yaş haddi nedeni ile emekliye ayrılmıştır.

Emekli orgeneral Oktar Ataman evli olup iki çocuk ve bir torun sahibidir.