Türkiye'de Etnik, Dini ve Siyasi Kutuplaşma Araştırması

A- A A+

Kutuplaşma konusu Türkiye’de çok az çalışılmış olmakla birlikte, birçok Avrupa ülkesine nazaran daha büyük bir öneme sahiptir. Çünkü, kutuplaşma Türkiye’de birden fazla grup arasında görülmekte ve bazı gruplar arasında, son yıllarda yükselen siyasi kutuplaşmanın da etkisiyle oldukça tehlikeli bir düzeye ulaşmaktadır.
        
BİLGESAM olarak toplumsal olaylardan ve sosyal endişelerden hareketle, kutuplaşmayı tanımlamayı, Türkiye’de toplumsal çatışmaya sebep olabileceği öngörülen boyutlarını tespit etmeyi, kutuplaşmanın hangi gruplar arasında ve ne düzeyde olduğunu saptamayı amaçlayan niceliksel bir çalışma yapılmıştır. Çalışma ile son dönemde daha fazla gündemde olan ve söylemlere yansıyan kutuplaşmanın; taraflarını, boyutlarını, düzeyini ve kutuplaşmayı besleyen etkenleri somut olarak gösteren bir Türkiye resmi çizmek hedeflenmiştir.


BİLGESAM Başkanı Sayın Doç. Dr. Atilla SANDIKLI'nın CNN Türk televizyon kanalında, yaptığımız "Türkiye'de Etnik, Dini ve Siyasi Kutuplaşma Araştırması" anketinin değerlendirmesini izlemek için tıklayınız.

Back to Top