NATO Müdahalesi ve Sonrasında Afganistan

Dicle SASAOĞLU
08 Ocak 2015
A- A A+

11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ne düzenlenen terör saldırıları, uluslararası sistemde ve aktörlerin güvenlik politikalarında bir kırılma yaratmakla kalmamış, aynı zamanda Afganistan için de bir dönüm noktası olmuştur. Zira bu tarihten sonra Afganistan’ın adı terörle birlikte anılmaya başlamış ve teröre karşı savaş başlatan ABD’nin açık hedefi haline gelmiştir. Neticede Afganistan, Ekim 2001’den Aralık 2014’e kadar sürecek bir müdahaleye maruz kalmıştır.

 

2014 yılının sonunda ABD 9.800 personelini eğitim, destek ve danışmanlık hizmeti sağlamak amacıyla Afganistan’da bırakarak müdahaleyi sonlandırmıştır. NATO da aynı şekilde askerlerinin büyük bir bölümünü çekmiş ve 2015 yılı itibariyle şimdilik iki yıl sürmesi planlanan Kararlı Destek Misyonu çerçevesinde toplamda 12.500 asker ile Afganistan’da hizmet verme kararı almıştır. Fakat koalisyon güçlerinin Afganistan’dan çekilmesi güvenliğin tesis edildiği anlamına gelmemektedir. Ülkede güvenliğin sağlanması için taraflar arasında uzlaşıyı sağlayacak bir anlaşmaya varılması ne kadar önemliyse, bölgesel güçlerin Afganistan’a yönelik politikaları da o kadar önemlidir.

 

Afganistan’da istikrarın tesis edilememesi bölgesel anlamda güvenlik riski oluşturmakta ve ülkeyi bir rekabet alanına dönüştürmektedir. Dolayısıyla uluslararası aktörler ve bölgesel güçlerin Afganistan’a yönelik politikaları önem kazanmaktadır. Bu analizde bölge ve bölge dışı aktörlerin 2014 sonrası Afganistan’a bakış açıları irdelenmiş, Türkiye’nin bu noktada nasıl bir konumda olduğu ve neler yapabileceği değerlendirilmiştir.

Back to Top