Kenya’da Enerji Keşifleri ve Güvenlik Riskleri

A- A A+

Şimdiye kadar dünyada petrol zengini bölgelerden bahsederken genellikle Orta Doğu ve Afrika’nın batısı anılırken Doğu Afrika akıllara gelmemekteydi. Ancak son yıllarda bu değişti. Kenya’da ve Uganda’da bulunan petrol rezervleri uluslararası enerji sektörünün dikkatini bu bölgeye yöneltti. Geçmişte Doğu Afrika bölgesinde petrol bulunma ihtimalinden bahsedilmişti ama petrol arama ve çıkartma şirketleri bölgede çalışma yaparak somut veriler elde etmedikleri için kesin konuşulmamaktaydı.

 

Kenya’nın kuzeybatısındaki petrol keşiflerinin başlamasına ek olarak Uganda’da Albert Gölü havzasındaki petrol keşifleri çıkartılan petrolün açık sulara ulaştırılmasını önemli kılmıştır. Petrol keşifleri bölgede yaşanan gelişmelerin ve ortaya çıkan yeni siyasi şartların da etkisiyle oldukça önem kazandı. Hint Okyanusu’na kıyısı olan Kenya için sorun olmasa da Uganda ve Güney Sudan gibi denize kıyısı olmayan ülkeler için çıkardıkları petrolün uluslararası pazarlara ulaştırılması ciddi bir sorundur. Yarım asırdan fazla süren Sudan’daki iç savaş sonunda Güney Sudan’ın 2011’de bağımsız bir devlet olarak uluslararası sisteme katılması, Doğu Afrika’daki mevcut ve ileride inşa edilmesi düşünülen petrol boru hattı projelerinin gözden geçirilmesine sebep olmuştur. Sudan’ın bölünmesi sonucunda ülkedeki aktif petrol kuyularının yaklaşık %75’i Güney Sudan’da kalmıştır. Geçmişte burada çıkartılan petrol Hartum üzerinden Port Sudan’daki limana gönderilmekte ve Kızıldeniz üzerinden dünya pazarına sunulmaktaydı. Güney Sudan’ın, güven sorunu yaşadığı için enerji ithalatında Sudan’a bağımlı kalmak istememesi bu ülkeyi alternatif boru hatlarını düşünmeye sevk etmiştir.

 

Güney Sudan’ın bağımsızlık sonrasında ülke ekonomisinin belkemiğini oluşturan petrol ihracatı konusunda Sudan’a bağımlı olmak istemeyişi ve Uganda’nın yeni keşfedilen petrolü uluslararası pazara sunma ihtiyacı bu iki karayla çevrili ülke için Hint Okyanusu’na kıyısı olan komşuları Kenya ve Tanzanya’yı önemli kılmıştır. Tanzanya’da petrol çıkartılmadığı için Kenya bu alanda ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma Kenya’daki yeni enerji keşiflerinden bahsederek ülkedeki ve bölge ülkelerdeki petrolün uluslararası piyasalara sunulması adına düşünülen boru hatlarını incelemektedir. Bu kapsamda, Kenya’nın hem ülke hem de bölge ekonomisini canlandıracak LAPSSET projesi değerlendirilecektir. Son olarak, Kenya’nın enerji gelirleri sayesinde sanayileşme ve kalkınma hamlesi yapabilmesi için toplumdaki üç fay hattındaki sorunları gidermesinin önemine vurgu yapılmaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top