BİLGESAM Heyetinin Pakistan Ziyareti Sonuç Raporu

BİLGESAM
28 Ocak 2015
A- A A+

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) heyeti, Pakistan Ulusal Savunma Üniversitesi’nin (National Defence University-NDU) daveti üzerine 12-15 Aralık 2015 tarihleri arasında Pakistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Oramiral (E) Salim Dervişoğlu, Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney, Doç. Dr. Atilla Sandıklı ve Araştırma Asistanı Bekir Ünal’dan oluşan heyet, ziyaret programında ev sahibi kuruluş Ulusal Savunma Üniversitesi’nin koordinasyonuyla İslamabad’da temaslarda bulunmuştur.

 

BİLGESAM heyeti, ziyaret programında National Defence University (NDU), Institute for Strategic Studies, Research and Analysis (ISSRA) ve Türkiye’nin İslamabad Büyükelçiliği bünyesindeki uzman, akademisyen ve yetkililerle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

Ziyaret programı kapsamında; Türkiye’nin bölgesel güvenlik politikaları, Türkiye’nin Irak ve Suriye ile ikili ilişkileri, Kıbrıs Sorunu ve Doğu Akdeniz’deki enerji keşifleri, Pakistan’ın ekonomik ilişkileri, güvenlik ve genel dış politika vizyonu, Pakistan’ın Afganistan, Hindistan, İran, Çin ve ABD ile münasebetleri, Pakistan’ın Orta Asya ve Orta Doğu bölgesine yönelik politikaları, İran nükleer programı algısı, Irak ve Suriye’deki krize yaklaşımı, Pakistan’ın sınır komşusu Afganistan’a yönelik politikaları, uluslararası terörizm, enerji güvenliği, Keşmir Sorunu ve Türkiye-Pakistan ilişkilerinin geliştirilmesi için yapılması gerekenler gündeme alınan konulardır.

Back to Top