Rusya’nın IŞİD’le Mücadele Politikası

Dr. Elnur İSMAYIL
09 Mart 2015
A- A A+

Son yıllarda Orta Doğu’daki istikrarsızlığın en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilen Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) yarattığı tehlike sadece bölgesel değil küresel düzeyde de sorunlar oluşturmaktadır. Özellikle içerisinde Müslüman toplumları barındıran birçok devletin terör tehlikesi ile yüz yüze kalması, bu devletlerin Orta Doğu ülkeleri ile ilişkilerini etkilemekte ve IŞİD’le mücadele politikaları izlemesine neden olmaktadır. Bu anlamda 16 milyon civarında Müslümanın vatanı olan Rusya’nın son yıllardaki Orta Doğu’ya yönelik bölgesel politikasında IŞİD faktörü büyük rol oynamaktadır. Ayrıca Güney Kafkasya ve Orta Asya gibi coğrafyayı da kendi nüfuz alanı olarak gören Moskova, bölgede aşırı dinci grupların faaliyetlerinin kendi ekonomik ve politik çıkarlarını tehlikeye atmasından endişe etmektedir. 

 

Sovyetler Birliği’nin yıkılması sonrası küresel düzeyde kendisi için önem arz eden pek çok stratejik noktayı kaybeden Rusya, son dönemlerde Orta Doğu’daki geleneksel müttefikleri ile politik, ekonomik ve askeri işbirliğini geliştirmeye başlamıştır. Bu strateji bugün de başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bölgede Arap Baharı sonrasında yaşanan gelişmeler ve IŞİD tehlikesi bu ilişkileri yeni bir boyuta taşımaktadır. Suriye ve Irak gibi devletler IŞİD’e karşı kendi güvenliklerini koruma amaçlı Rusya ile işbirliğini geliştirmekten yana politikalar izlemektedir.        

 

Bu analizde Rusya’nın Arap Baharı sonrasında Orta Doğu politikasında yaşanan değişimler ele alınmakta, Moskova’nın IŞİD tehlikesine karşı uluslararası düzeyde ve kendi sınırları dahilinde izlediği politikalar incelenmektedir. Aynı zamanda IŞİD’in varlığının Rusya’daki son terör olaylarını nasıl tetiklediği ve örgütün uzun vadeli faaliyetlerinin Rusya için nasıl bir tehlike oluşturabileceği analiz edilmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top