Pakistan Ulusal Savunma Üniversitesi’nin BİLGESAM Ziyareti

BİLGESAM
10 Mart 2015
A- A A+

Pakistan Ulusal Savunma Üniversitesi’nden (NDU) Korgeneral Javed İkbal başkanlığındaki heyet, 9 Mart 2015 tarihinde Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (BİLGESAM) ziyaret etmiştir. Programda Bilge Adamlar Kurulu Başkanı Oramiral (E) Salim Dervişoğlu, Bilge Adamlar Kurulu Üyesi Büyükelçi (E) Oğuz Çelikkol, BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı, Araştırma koordinatörleri Hasan Öztürk ve Dr. Emine Akçadağ ile BİLGESAM uzmanı Elnur İsmayilov, Araştırma asistanları Bekir Ünal, Türkan Budak ve Dicle Sasaoğlu yer almıştır.

 

Program BİLGESAM’ın yapısı ve faaliyetlerinin anlatılmasıyla başlamış, ardından Oramiral (E) Salim Dervişoğlu ile Büyükelçi (E) Oğuz Çelikkol, Türk dış politikası ve Türkiye’nin bölgesel sorunlara yaklaşımını değerlendirmiştir. Misafir heyet Pakistan’ın genel durumu ve Pakistan dış politikası konusunda bilgilendirmelerde bulunmuştur. Programda Türkiye ile Pakistan arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliği alanları da konuşulmuştur.

 

Ukrayna ve Suriye krizleri, uluslararası terörizm ve enerji güvenliğinin tartışıldığı toplantıda, Karadeniz’in güvenliği, Kırım sorunu, IŞİD tehdidi, Suriyeli sığınmacılar konusu değerlendirilmiştir. Orta Doğu’daki gelişmeler sonrası Türkiye’nin bölgedeki rolünün ve Türkiye-Pakistan işbirliğinin öneminin vurgulandığı programda ortaya çıkabilecek bölgesel ve uluslararası güvenlik tehditleri de ele alınmıştır.  Karşılıklı soru-cevap şeklinde devam eden toplantı, Korgeneral Javed İkbal ve Oramiral (E) Salim Dervişoğlu’nun değerlendirmeleriyle sona ermiştir.

 

 

 

Back to Top