Boko Haram’ın Gölgesindeki Nijerya Başkanını Seçti

Hasan ÖZTÜRK
02 Nisan 2015
A- A A+

Yaklaşık 200 milyon nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya 500 milyar doları aşan GSYH ile kıtanın en büyük ekonomik gücüdür. 1960 yılında bağımsızlığa kavuşmasının ardından iç istikrarı sağlayamayan Nijerya’da 1999 yılında askeri rejimin sona ermesiyle başlayan demokrasi sürecinde beşinci seçim 29 Mart 2015 tarihinde yapıldı. Normalde 14 Şubat 2015 tarihinde yapılması gereken seçimler, Nijerya Seçim Kurulu (INEC) tarafından ülkenin kuzeydoğu kesimlerinde Boko Haram terör örgütüyle devam eden mücadele sebebiyle altı hafta ertelenmişti. Gecikmeli yapılan seçimlerde görevdeki Devlet Başkanı Goodluck Jonathan seçimleri kaybederken Muhammed Buhari seçimlerin galibi olarak Nijerya’nın yeni devlet başkanı seçildi.

 

Seçimlerin tartışmasız en güzel sonucu kesin sonuçların açıklanmasına kısa süre kala Jonathan’ın yenilgiyi kabul etmesi ve rakibi Buhari’yi arayarak tebrik etmesi olmuştur. Geçmişte seçim kaybedenlerin yönetimi bırakmayarak, hatta silahlı güçleri devreye sokarak iç savaş çıkarma pahasına iktidarların devam ettirmesi Afrika’da sık yaşanan bir gelişme idi. Fakat son yıllarda Senegal, Kenya ve diğer Afrika ülkelerinde de seçimi kaybeden devlet başkanlarının görevi seçimlerin galibine bırakmaları demokrasi kültürünün kıtada yerleştiğini göstermektedir.

 

Öte yandan bu seçimin Nijerya’nın geleceğine, ülke ekonomisine ve en önemlisi ülke güvenliğine olan etkisinin kısıtlı olacağı düşünülmektedir. Seçim güvenliği, sandık güvenliği ve seçmen listelerinin belirlenmesi gibi konularda yaşanan sıkıntılar yapılan seçimlerin meşruiyetine gölge düşürmüştür. Ülkenin gündemindeki en önemli iki sorun olan Boko Haram ve yolsuzluk konusunda yeni devlet başkanı Muhammed Buhari’nin ne kadar başarılı olacağını bu aşamada tahmin etmek zordur. ABD, Çin ve kıtadaki diğer önemli aktörlerle ilişkileri dengeli bir şekilde yönetmesi, yolsuzlukla mücadele ve ülke kaynaklarının adil dağıtımı konusunda atacağı somut adımlar yeni devlet başkanı ve ülkenin kaderini etkileyecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top