Makedonya: Batı ile Rusya’nın Çıkarlarının Çakıştığı Yeni Bir Saha Mı?

Dr. Elnur İSMAYIL
26 Mayıs 2015
A- A A+

Mayıs 2015 başlarında Makedonya’nın başkenti Üsküp ve kuzey bölgesindeki Kumanova kentinde çıkan olaylar, Balkanlarda yeni bir güvensizlik sorununu uluslararası kamuoyunun gündemine taşımıştır. Son aylarda Bosna da dahil olmak üzere bölge devletlerindeki gerilimin tırmanması, Yugoslavya’nın yıkılması sonrasında oluşan etnik sorunların halen çözümlenememiş olduğunu ortaya koymuştur.   

Yugoslavya’nın yıkılması ile bağımsızlığını ilan eden devletlerden biri de Makedonya’dır. Avrupa’nın güneydoğusundaki Balkan yarımadasında bulunan Makedonya’nın, kuzeyinde Sırbistan, kuzeybatısında Kosova, batısında Arnavutluk, güneyinde Yunanistan ve doğusunda Bulgaristan yer almaktadır. Makedonya yaklaşık olarak 2 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir. Bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bugüne kadarki dönemde uluslararası ilişkilerinde bir dizi sorunla karşı karşıya kalmıştır. Yunanistan’la yaşadığı isim ve bayrak sorunu nedeniyle ülke Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti olarak tanınmaktadır. 1993 yılında BM üyeliğine de bu isimle kabul edilmiştir. Aralık 2005’den itibaren AB adayı olan Makedonya, aynı zamanda NATO üyeliği için de başvuruda bulunmuştur. Makedonya ismini kullanması nedeniyle Yunanistan, bu ülkenin NATO ve AB’ye üyeliğini veto etmektedir.

Bağımsızlığının ilk yıllarından itibaren çok çeşitli etnik ve dini yapıya sahip olan Makedonya, Balkanlarda barışın olduğu örnek ülke olarak nitelendirilmekteydi. Bu özelliğini 1990’lı yılların sonuna kadar sürdüren Makedonya, o dönemde sınır bölgesinde yaşanan etnik sorunlardan nasibini almıştır. 2001 yılında Arnavut ve Makedon etnik nüfusu arasında yaklaşık altı ay kadar devam eden çatışmalar gerçekleşmiştir. Son olaylarda da Arnavut ve Makedonların karşı karşıya gelmesi ülkede yeni bir etnik çatışma endişesi uyandırmıştır.     

Bu analizde Mayıs 2015’te Makedonya’da iktidar ile muhalefet arasında siyasi gerilime neden olan faktörler ele alınmaktadır. Akabinde ülkenin kuzeyindeki Arnavut nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kumanova bölgesinde gerçeklesen operasyonlara değinilmektedir. Analizin amacı, yaşanan bu gerilimde dış güçlerin etkisinin bulunup bulunmadığı ve Makedonya’nın Rusya ile Batı’nın çıkarlarının çakıştığı yeni bir saha olup olmadığı sorusuna cevap aramaktır.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top