IŞİD Tehdidi Kapsamında Almanya’nın Irak ve Suriye Politikası

Dr. Elnur İSMAYIL
16 Haziran 2015
A- A A+

Orta Doğu’da gerçekleşen devrimler, başından itibaren dış politikasında insan haklarını ön planda tutan Almanya’nın desteğini almıştır. Aynı zamanda bu devrimler Almanya’nın bölgedeki politikasını yeniden gözden geçirmesi için olanak tanımıştır. Ekonomik işbirliği, mülteci ve göç politikası, uluslararası terörle mücadele, insan hakları ve demokrasinin gelişmesi  ve İsrail’in Arap devletleri tarafından tanınması gibi konular Almanya’nın bölge devletleri ile ilişkilerinde ön plana çıkmaktadır.

 

Son yıllarda, IŞİD terör örgütü ile ilgili olarak Almanya’nın dış politikasında Irak ve Suriye ile ilişkiler yeni bir boyut kazanmıştır. Terör örgütüne karşı savaşmak için Kürt Peşmerge güçlerine yardım politikası da üzerinde durulması gereken bir konudur. Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Eylül 2014’te ülkesinin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) askeri yardım ve silah gönderileceğini beyan etmesi, Almanya’nın Orta Doğu politikasında önemli bir gelişme olarak kabul edilebilir. Bu karar aynı zamanda Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı sonrasında ilk defa bir silahlı çatışma bölgesine silah sevkiyatı gerçekleştirmesi anlamına gelmekteydi. Kürt Peşmerge güçlerine 83 milyon avro hacminde tüfek, otomatik silah, tanksavar roketatarlar, mermi ve el bombaları, askeri mühimmat ve zırhlı araçları içeren silah yardımı yapılması, bölgede IŞİD güçlerinin işgalci politikasını önlemeyi hedeflemektedir. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in Eylül 2014- Ocak 2015 tarihlerinde iki defa Erbil’i ziyaret etmesi ve IKBY Başkanı Barzani ile görüşmesi Almanya’nın Irak’taki Kürt yönetimi ile ilişkilerinin önemini ortaya koymaktadır.

 

Bu analizde Almanya’nın son dönem Irak ve Suriye politikaları değerlendirilerek; IŞİD’e karşı savaşta Kürt Peşmerge güçlerini silahlandırmak için izlediği politika ele alınmaktadır. Terör örgütü saflarında savaşmak için Almanya’dan çok sayıda kişinin Irak ve Suriye’ye gittiği bilinmektedir. Bu çerçevede IŞİD’le mücadelenin Almanya’nın iç politikasına nasıl etki ettiği de incelenmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top