Türkiye’nin Orta Doğu’da Terörle Mücadele Politikası ve Rusya’nın Yaklaşımı

Dr. Elnur İSMAYIL
15 Ağustos 2015
A- A A+

24 Temmuz 2015’te Türkiye’nin teröre karşı başlattığı mücadeleye ABD, İngiltere, Fransa gibi birçok devletten destek gelmiştir. Fakat Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in Mısır’ın El-Ahram gazetesine Türkiye’nin terörle mücadelesi ile ilgili yaptığı açıklama, Kremlin’in bu konuya nasıl yaklaştığı sorusunu yeniden gündeme getirmiştir. Suriye’de Esed iktidarını kollayan; hem merkezi Irak yönetimi ile hem de Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile son yıllarda ilişkilerini geliştiren ve tarihsel olarak PKK’nın faaliyetlerine destek veren Moskova’nın tavrının nasıl olacağı sorusu da bu kapsamda ön plana çıkmaktadır.

Türkiye’nin terörle mücadele stratejisi kendi sınırları içerisinde tüm terör örgütlerine; Irak’ın kuzeyinde PKK’ya ve Suriye’de IŞİD’e karşı olmak üzere üçe ayrılmaktadır.  Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, El-Ahram gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin PKK’ya karşı mücadelesinde terör örgütünün Irak’taki mevzilerine yönelik saldırıların meşruiyet açısından kuşku uyandırdığını ifade etmiştir. Medvedev’e göre Irak’ın kuzeyinde terör örgütüne karşı yürütülen operasyonların Bağdat yönetimi ile koordine edilmemesi, Ankara’nın terörle mücadele politikasının meşruiyetinin sorgulanmasına sebebiyet vermektedir. Ukrayna’da ve diğer eski-Sovyet coğrafyasında uluslararası hukuku ihlal ederek toprak işgali gerçekleştiren bir devletin başbakanının Türkiye’nin terörle mücadele kapsamında gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonlarını eleştirmesinin ironik olduğu ifade edilebilir.

Genel olarak değerlendirildiğinde, IŞİD hem Türkiye hem de Rusya’nın güvenliğine büyük tehlike oluşturmaktadır. Bu kapsamda Moskova, Ankara’nın bu örgüt ile ilgili mücadelesini olumlu karşılamaktadır. Fakat Irak ve Suriye’de Türkiye’nin gerçekleştirdiği ve gerçekleştirebileceği eylemleri eleştirmektedir. Bu analizde Türkiye’nin Irak ve Suriye’ye yönelik terörle mücadele politikasına Rusya’nın nasıl yaklaştığı ve bu mücadelenin Rusya’nın bölgedeki çıkarlarını nasıl etkilediği ele alınmaktadır. Aynı zamanda son yıllarda Moskova-Ankara ilişkilerindeki pozitif gelişmelerin son aylarda yeniden gerginliğe dönüşmesinin altında yatan nedenlere değinilmektedir. Rusya’nın müttefiki olan Suriye’de, Türkiye’nin askeri operasyonlar gerçekleştirme ve güvenlik bölgesi oluşturma taleplerine Kremlin’in nasıl tepki verdiği de analizin ana konularından biridir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top