Rusya-NATO Rekabetinde Baltık Ülkelerinin Güvenliği Sorunu

Dr. Elnur İSMAYIL
09 Ekim 2015
A- A A+

Ukrayna krizi ile birlikte gerginleşen Rusya-NATO ilişkileri Soğuk Savaş yıllarını hatırlatan bir ortama dönüşmektedir. Kırım’ın işgali ve Ukrayna’nın doğusundaki Rusya destekli ayrılıkçı güçlerin Kiev’e karşı çatışmalara başlamasının ardından ABD, Baltık ülkelerine ve Polonya’ya askeri birlikler yerleştireceğini açıklamıştır. Kuzey cephesindeki Nordic Beşlisi olarak bilinen İskandinav ülkeleri Nisan 2015’te imzaladıkları ortak bir deklarasyonla Rusya’ya karşı askeri işbirliğini geliştirmeyi kararlaştırmıştır.      

 

Rusya’nın arka bahçesi olarak gördüğü eski Sovyet coğrafyasındaki diğer devletlere de saldırı yapabileceği tehlikesi Baltık ülkelerini tedirgin etmektedir. ABD, Baltık ülkelerini Rusya’nın bir sonraki saldırı kurbanları olarak tanımlamaktadır. Hem Baltık devletlerinin Rusya ile sınır oluşturması hem de bu ülkelerde yaşayan Rus etnik nüfusun Kremlin tarafından kullanılabilme ihtimali tedirginliğin ana nedenlerindendir. Ayrıca, Rusya’nın Kaliningrad bölgesinde İskender füzeleri yerleştirmesi de Baltık ülkelerini rahatsız etmektedir.  

 

Rusya’nın Mart 2015’te Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’ndan (AKKA) tek taraflı olarak çekilmesi, Soğuk Savaş’ı yeniden şekillendiren bir gelişme sayılabilir. 1990 yılında imzalanan belgenin Rusya-Batı arasında Soğuk Savaşı bitiren bir anlaşma olduğu dikkate alındığında; Moskova’nın anlaşmadan çekilmesi yeni bir Soğuk Savaş’ın işareti olabilir. NATO’nun Rusya’nın batı sınırlarına doğru askeri güç gösterileri ve tatbikatlarının sayısındaki artışı Kremlin tedirginlikle izlemektedir. NATO misyonu altında ABD’nin Baltıkların askerileştirilmesine öncülük etmesi, Rusya’nın tepkisine neden olmaktadır. Baltık Denizi ve bölge devletlerinde gerçekleştirilen askeri tatbikatlar Rusya ile olası bir savaş hazırlığının provası niteliğindedir.

 

Bu analizde, Ukrayna krizi sonrasında bölge ülkelerinin savunma politikalarında nasıl bir strateji izlediğine değinilmekte; Rusya ve NATO’nun Baltıklarda gerçekleştirdikleri gövde gösterilerinin bölgesel güvenliğe oluşturduğu etkiler üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, hem Rusya hem de Batılı devletlerin uyguladıkları politikaların bölgenin geleceğini nasıl şekillendireceği üzerinde tahminlerde bulunmakla; Baltıklar üzerinde Rusya-Batı savaşının olasılığı sorusuna cevap aranmaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top