Rusya’nın Suriye Stratejisi ve Orta Doğu’da Değişen Güç Dengeleri

Dr. Elnur İSMAYIL
22 Ekim 2015
A- A A+

Suriye’de iç savaş başladıktan sonra Rusya Esed rejiminin devrilmemesi için aktif politika yürütmektedir. 2015 yılından itibaren Kremlin’in Suriye stratejisi yeni bir boyut kazanmıştır. Kremlin Esed rejimine hem silah yardımında bulunmaktadır hem de bölge ve Batılı ülkelerin Şam rejimine ilişkin olası bir geçiş dönemi için meşruluğunu kabul ettirme çabası içerisindedir. Ayrıca 30 Eylül 2015 tarihinde Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in Suriye’ye Rus askeri birliklerinin gönderilmesi için Parlamentonun üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nden onay talebine oybirliğiyle olumlu karar çıkmıştır. Bu gelişme askeri olarak da Kremlin’in Suriye’de savaşa girmesine yeşil ışık yakmış ve Rus askeri birliklerinin hava operasyonu ile Esed güçlerine destek sağlamasını kolaylaştırmıştır.

 

Soğuk Savaş yıllarında Orta Doğu’da politik ve askeri etkisi bulunan Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Kremlin bölgedeki nüfuzunu kaybetmiştir. Suriye ise dış politika stratejisinden vazgeçmeyerek Rusya ile stratejik ilişkilerini sürdüren tek bölge devleti olmuştur. 1991 sonrasında Orta Doğu’da Rusya’nın tek askeri üssünün Suriye’de bulunması iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin  önemini ortaya koymaktadır.

 

Bu analizde son dönemlerde Rusya’nın Suriye politikasında yaşanan gelişmelere değinilmektedir. Rusya’nın bölgede askeri olarak varlığını artırma politikasının Suriye’nin ve Orta Doğu’nun geleceğine nasıl etki edeceği analiz edilmektedir. Ayrıca analizde Rusya’nın Suriye politikası 30 Eylül 2015 öncesi ve sonrası olarak iki dönemde ele alınmaktadır. Suriye’de sürdürdüğü askeri operasyonların Rusya’nın iç ve dış politikasına etkileri de değerlendirilmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top