IŞİD’e Karşı Savaş

Prof. Dr. Atilla SANDIKLI
08 Aralık 2015
A- A A+

Avrupa ülkeleri Paris terör saldırılarından sonra IŞİD’e karşı savaşa aktif katılım için parlamentolarından art arda kararlar çıkartıyorlar. Ayrıca bölgeye harp gemileri, savaş uçakları, hava savunma sistemleri, istihbarat, elektronik harp, lojistik gemileri ve uçakları gönderiyorlar.

Neden böylesine büyük bir askeri güç bölgede konuşlandırılıyor? Bu kadar büyük bir güç nasıl yönetilecek? Savaş ne kadar yakın? Soruları herkesin kafasını kurcalıyor.

Avrupa Neden hareketlendi?

Avrupalılar, Paris terör saldırıları ve mülteci akını ile terörün geldiği yeni boyutu gördüler ve etkilerini algıladılar. Terör kendilerinden çok uzak değildi ve en güvenli olarak gördükleri Paris’in merkezinde dahi kendilerini vurabiliyordu. Mülteci akını sınırlarına dayanmıştı, güvenlik, refah ve zenginliklerini tehdit ediyordu.

Ayrıca Rus yayılmacılığı Gürcistan ve Ukrayna’dan sonra Doğu Akdeniz ve Suriye’ye genişlemişti. Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını artırması ve Esad güçlerine destek vermesi sadece IŞİD’le mücadele için değildi. Rusya sıcak denizlere inmiş ve Batı çıkarlarını tehdit etmeye başlamıştı.

Rusya, İran ile ilişkilerini geliştiriyor. Merkezi Irak yönetimini ve PYD’yi kendi yanına çekmeye çalışıyordu. Şangay İşbirliği Örgütü, İran, Irak, Suriye ve Hizbullah etkileşimi ile Batı karşıtı cepheyi, Pasifikten Akdeniz’e kadar genişletiyor ve tarihi İpek Yolu üzerindeki etkinliğini artırıyordu. Rusya’ya dur demenin zamanı gelmişti.

Rusya IŞİD’le mücadele yerine Özgür Suriye Ordusu ve Türkmen Tugaylarına hava saldırıları düzenliyor. Bu saldırlar esnasında Türk ve NATO hava sahasını ihlal etmekten çekinmiyordu. NATO ve Türkiye’nin caydırıcı açıklamalarına rağmen bir Rus savaş uçağı ihlalde bulundu ve Türkiye tarafından düşürüldü.

Türkiye-Rusya gerilimi aynı zamanda NATO’yu da tehdit ediyordu. Eğer Rusya’ya karşı gerekli caydırıcı tedbirler alınmazsa gerilim çatışmaya evirilebilir ve NATO’yu da içine çekebilirdi. NATO yeterli kuvvetle bölgede bulunmazsa Rusya NATO unsurlarına yönelik de fütursuz girişimlerde bulunabilirdi.

Savaş Çok Yakın

Bölgeye 2 uçak gemisi, 3 destroyer, 7 firkateyn, 3 denizaltı, hava savunma, elektronik harp ve istihbarat gemileri gönderildi. Kıbrıs’taki İngiliz üslerine 12 Tornado ve 4 Typhoon savaş uçağı ile AVACS uçağı kaydırıldı. Türkiye’de 6 F-15C, 6 F-15E avcı uçağı,12 A-10 bombardıman uçağı, 6 Tornado keşif uçağı, 13 tanker uçağı, 10 MQ-1 silahlı insansız hava aracı konuşlandırıldı.

IŞİD’e karşı harekât ABD koordinasyonunda icra edilecektir. Koalisyonun komutanı ABD’li Korgeneral Sean MacFarland’tır. Kuveyt’te bulunan karargâh içinde koalisyona dâhil bütün ülkelerin irtibat subayları vardır.

Rusya ve Esad unsurları koalisyon içinde değildir. Rusya, Suriye, Irak ve İran Bağdat’ta ayrı bir koordinasyon merkezi teşkil etmiştir. Bu merkezin Kuveyt’teki karargâh ile irtibatı vardır.

Bu kadar büyük bir askeri güç bölgeye intikal ettikten sonra IŞİD’e karşı savaşın etkinliği çok daha fazla artacaktır. IŞİD hava taarruzları ile iyice zayıflatıldıktan sonra bölgedeki güçler ile kara taarruzuna geçilecektir.

Özgür Suriye Ordusu ve Türkmen Tugayları ile Azez-Cerablus istikametinde; PYD, Arap ve Süryani unsurları içeren Suriye Demokratik Güçleri ile Tel Abyad-Rakka istikametinde; Merkezi Irak ordusu ve gönüllü aşiretler ile Bağdat-Ramadi istikametinde; Peşmergeler, Sünni aşiretler ve Türkmenlerden oluşan güçler ile Musul’a aynı anda veya birbiri ile uyumlu olacak şekilde bir zaman çizelgesine bağlı olarak taarruz edebilir.

 

Bu yazı 08.12.2015 tarihinde Yeni Yüzyıl Gazetesinde yayımlanmıştır.
http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/iside-karsi-savas-370

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top