Hendekler Kapanacak, Güvenlik Sağlanacak

Prof. Dr. Atilla SANDIKLI
22 Aralık 2015
A- A A+

Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Silopi ve Cizre, Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin ilçelerinde icra edilen operasyonların hedefi; teröristlerin temizlenmesi, kamu güvenliği ve otoritesinin sağlanmasıdır.

Bu güne kadar devam eden operasyonlarda çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Halk bu ilçeleri terk etti. İşyerleri ve evler büyük zarar gördü. Karamsar görüşler ve umutlar birbirine karıştı.

Bazı uzmanlar bölgenin Türkiye’den ayrıştığı ve koptuğu yorumunu yaparken, güvenlik konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip uzmanlar ise 3-6 ay içinde terör örgütünün şehirlerde de eylem inisiyatifini kaybedeceği değerlendirmesi yapmaktadır.

Komşu ülkelerdeki gelişmeler nedeniyle terör kısa sürede tamamen ortadan kaldırılamayabilir. Ancak terör örgütü marjinal hale getirilerek günlük hayatı bu günkü kadar etkilemesi önlenebilir.

Ne Yapılmalı?

PKK terör örgütünün bütün gücüyle kıra dayalı şehir savaşını yürüttüğü böyle bir ortamda, sonucu üç önemli husus belirleyecektir. Birincisi siyasi kararlılık, ikincisi güvenlik güçlerinin sabırlı ve kararlı mücadelesi, üçüncüsü bölge halkının siyasete ve güvenlik güçlerine desteği.

Operasyonların ağırlık merkezi bölge halkının PKK’nın değil devletin arkasında durmasıdır. Bu nedenle halkın moralinin yüksek tutulması, terör nedeniyle oluşan zararların karşılanacağı ve yaraların sarılacağına yönelik umutların devam etmesi önemlidir.
A
Bu güne kadar yapılan operasyonlar polisin; tahkim edilmiş, silah ve patlayıcı yığınağı yapılmış, şehir yapılanması şeklinde teşkilatlanmış terör örgütüne karşı mücadelede yetersiz kaldığını göstermektedir.

Bu durum jandarmanın önemini ve gerekliliğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Silahlı kuvvetlerden belirli bir destek alan jandarma, polis ile işbirliği yaparak makul bir sürede söz konusu ilçeleri teröristten temizleyebilir.

Güvenlik güçleri, temizlenen bölgelere terör örgütünün tekrar yerleşmesini engellemek ve halkın güvenliğini sağlamak maksadıyla yerleşim yerlerinde konuşlanmalıdır. Belirli mahallelerde karakollar tesis edilmeli ve karakollar arasında devriyeler oluşturulmalıdır.

Halkın güvenliğini sağlayan ve halkla bütünleşen güvenlik güçleri, terör örgütünün bölgeye tekrar yerleşerek halk üzerinde baskı kurmasını önleyebilir. Bölgede günlük hayat canlanır ve ticaret gelişir. Refahın artması ve halk üzerindeki terör baskısının ortadan kalkması devlete olan bağlılığı artırır.

Neden Yapılmadı?

Son yıllarda Türkiye’de siyaset hiç olmadığı kadar güçlendi. Güçlendikçe vesayet güçleri olarak değerlendirdiği Türk Silahlı Kuvvetleri, bürokrasi ve yargıya karşı önyargılı davranmaya başladı. Bu kurumlara karşı saygı azaldı ve yapılan öneriler dikkate alınmadı.

Aynı şekilde yeterli deneyim ve bilgi sahibi olan uzmanlar yerine, yanlışta olsa mevcut uygulamaları öven kişilerin görüşlerine önem verildi. Bu gelişmelere en uygun örnek terörle mücadelede yaşandı.

Uzmanların terörle mücadele stratejileri kapsamında önerdiği demokrasi, sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve uluslararası ilişkiler boyutları çözüm süreci kapsamında uygulamaya konurken; güvenlik boyutu bütün uyarılara rağmen ihmal edildi.

PKK terör örgütü bu ihmali istismar etti ve 2012 yılında Şemdinli’de yaşadığı hüsrandan sonra değiştirdiği “Kıra Dayalı Şehir Savaşı” stratejisini uygulamak için hazırlık yaptı.

Şehir teşkilatlanması, silah ve patlayıcıların depolanması, provalar gerçekleştirildi. Dağdaki teröristle şehir yapılanması arasında irtibat kuruldu. Sonunda süreç patladı.

 

Bu yazı 22.12.2015 tarihinde Yeni Yüzyıl Gazetesinde yayımlanmıştır.
http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/hendekler-kapanacakguvenlik-saglanacak-587

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top