Hakkâri ve Şırnak İl Merkezleri Taşınacak

A- A A+

Geçen hafta güvenlik zirvesinde Hakkâri il merkezinin Yüksekova’ya, Şırnak il merkezinin Cizre’ye taşınması kararlaştırıldı. İçişleri Bakanlığı 90 günlük süre içinde valilik, emniyet, jandarma, adliye ve bakanlık il teşkilatlarının taşınması için yasal düzenleme hazırlıyor. Bu illerde 15-20 kurum ve 500-600 memur yer değiştirecek.

Muhalefet “hükümetin, daha önce Süleyman Şah türbesini bir gecede taşıdığını, bu sefer de aynı işlemi Türkiye sınırları içinde yapacağını, güvenlik gerekçesiyle il merkezlerinin başka yerlere taşımanın bir zafiyetin göstergesi olduğunu” belirtmektedir.

Karar Yüksekova ve Cizrelileri mutlu ederken, Hakkâri ve Şırnak şehir merkezlerinde yaşayanların tepkisini çekmektedir. Gerçekten bu karar gerekli ve doğru mu? Bölgenin güvenliğine ve gelişmesine katkı sağlar mı?

Toplumun farklı kesimlerinde tartışılan bu sorular; coğrafya, gelişmeye müsait olama ve güvenlik parametreleri açısından değerlendirilerek cevaplandırılmalıdır.

COĞRAFİ GERÇEKLER

Şırnak il merkezi Namaz Dağı’nın 1650 m. rakımlı yamacına kurulmuş bir yerleşim merkezidir. Dağlık bir coğrafyaya sahiptir. Hemen hemen hiç düz alanı yoktur. Kuzeyden gelen soğuk havalar kışın bu yörenin sert ve karlı geçmesine neden olur. İl merkezinde karla örtülü gün sayısı güney bölgesine göre daha fazladır. Ulaşım imkânları sınırlıdır. Şırnak il merkezinin nüfusu 63.000 civarındadır.

Cizre ise 360 m. yükseklikte geniş bir düzlük üzerine kurulmuştur. Dicle nehri nedeniyle yeterli su kaynaklarına sahiptir. Yaz aylarında sıcak ve kurak, kış aylarında ılık ve yağmurlu bir iklimi vardır. Tarihi ipek yolu üzerinde olması nedeniyle ulaşım imkânları gelişmiştir. Habur sınır kapısına yakındır. Cizre ilçe merkezinin nüfusu 113.000 civarındadır.

Hakkâri il merkezi de kendi ismiyle anılan dağın 1720 m. rakımlı yamacına kurulmuştur. Dağlık bir coğrafyaya sahiptir. Hemen hemen hiç düz alanı yoktur. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Kış döneminde ortalama sıcaklık -5 ile -22 °C arasındadır. Ulaşım imkânları sınırlıdır. Hakkâri il merkezinin nüfusu 57.500 civarındadır.

Yüksekova dağlar arasında düzlük bir alana kurulmuştur. Ovanın yükseltisi 1950 metredir. Genişliği 15 kilometre, uzunluğu 40 kilometredir. Kapalı bir havza konumunda olan ovada sert bir kara iklimi hâkimdir. Kışlar soğuk ve karlı geçer. Ulaşım imkânları sınırlıdır. Yüksekova ilçe merkezinin nüfusu 68.700 civarındadır.

GELİŞMEYE MÜSAİT OLMA

Coğrafya, iklim ve nüfus parametreleri dikkate alındığında; Hakkâri il merkezinin Yüksekova’ya, Şırnak il merkezinin Cizre’ye taşınmasının uygun olduğu değerlendirilmektedir.

Her iki il dağ yamaçlarına kurulmuş, genişleme imkânı olmayan bir arazi yapısına sahiptir. İlçeler ise düz ve gelişme için daha uygun bir alandadır. Ulaşım imkânları açısından da ilçeler ön plana çıkmaktadır. Havaalanları bu ilçelerin sınırları içindedir.

GÜVENLİK GEREKÇELERİ

Hem il hem de ilçe merkezleri güvenlik açısından sorunlu durumdadır. Ancak nispi mukayese yapıldığında ilçe merkezleri daha kötüdür. Halen Cizre de sokağa çıkma yasağı devam etmektedir. Alınan istihbarat bilgileri; PKK terör örgütünün Cizre ve Yüksekova’da kurtarılmış yerleşim bölgeleri oluşturma ve devletten koparma girişimlerine ağırlık vereceğini göstermektedir.

Ayrıca ilçelerin nüfusu il merkezlerine göre daha büyük olduğu için daha fazla güvenlik yeteneğine ihtiyaç duymaktadır.

Sonuç olarak Hakkâri il merkezinin Yüksekova’ya, Şırnak il merkezinin Cizre’ye taşınması; coğrafya, gelişmeye müsait olama ve güvenlik parametreleri açısından doğru bir karardır.

 

Bu yazı 22.01.2016 tarihinde Yeni Yüzyıl Gazetesinde yayımlanmıştır.
http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/hakkri-ve-sirnak-il-merkezleri-tasinacak-1028

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top