Türkiye-ABD ilişkileri: Örtüşen ve Ayrışan Konular

A- A A+

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden 21-23 Ocak tarihleri arasında Türkiye’ye resmi bir ziyaret yaptı. Ziyaret sürecinde İstanbul’da önce milletvekilleriyle görüşen Biden, müteakiben STK temsilcileri, gazeteciler ve akademisyenlerle bir araya geldi.

AK Parti’den Galip Ensarioğlu, Orhan Miroğlu; CHP’den Sezgin Tanrıkulu, Fikri Sağlar; HDP’den Ayhan Bilgen ve Leyla Zana’nın katıldığı bir yuvarlak masa toplantısında, Kürt sorunu üzerinde duruldu.

Gazeteciler Kadri Gürsel, Aslı Aydıntaşbaş, Ceyda Karan; Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Rakel Dink, Dilek Dündar, oğlu Ege Dündar ve Türkan Elçi, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın da olduğu sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı toplantıda ifade ve basın özgürlüğü konuları görüşüldü.

Daha sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile resmi görüşmelerini gerçekleştirdi. Davutoğlu-Biden görüşmesinden sonra basına açıklama yapılmasına rağmen Erdoğan-Biden görüşmesinden sonra yapılması planlanan basın açıklaması iptal edildi.

Görüşmeler sonunda Türkiye ile ABD arasında örtüşen ve ayrışan konular ortaya çıktı. DAEŞ ve PKK terör örgütlerine yönelik mücadelede örtüşen açıklamalar yapılırken; Türkiye’deki ifade ve basın özgürlüğü, PYD’nin terör örgütü olarak tanımlanması ve Musul’un kuzeyindeki Başika kampı konularında ayrışma yaşandı.

DAEŞ VE PKK İLE MÜCADELE

Biden, “Biz terörün ortadan kalkması için işbirliği yapmaya devam edeceğiz. Bizim ortak hedefimiz DAEŞ’i ortadan kaldırmaktır… PKK da DAEŞ gibi Türkiye için bir tehlikedir. PKK hiçbir şekilde barışa gönüllü değildir. Bir terör örgütüdür. Kabul edilemeyecek faaliyetlerde bulunmaktadır. Geçmişte barış görüşmeleri başarılı olmadı ve PKK başka çözüm yolu bırakmadı. Tatbikî siz de terörle mücadele edeceksiniz.” demiştir. Türkiye’nin PKK terör örgütüne yönelik yürüttüğü operasyonlara açık destek vermiştir.

TÜRKİYE’DE İFADE VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Biden, STK’lar ile yaptığı görüşme öncesinde “Türkiye ne kadar başarılı olursa, bütün Ortadoğu’ya ve özgürlük kavramıyla yeni temas kurmaya başlayan bölgelere verdiği mesaj o kadar güçlü olur. Ancak medya eleştirel haber yaptığı zaman gözü korkutuluyor ya da hapse atılıyorsa, internet özgürlüğünde kısıtlamaya gidilip Youtube ve Twitter gibi siteler kapatılıyorsa, binden fazla akademisyen sadece bir bildiriyi imzaladıkları için vatana ihanetle suçlanıyorsa, bu olması gereken bir örnek değil” açıklamasında bulunmuştur.

“Özgürce eleştirebilmenin, özgürce nefes almak kadar gerekli olduğunu yalnızca Türkiye’ye değil, bütün ülkelere anlatmaya devam edeceğiz. Basın ve ifade özgürlüğü yalnızca Amerikan değerleri değil, tüm insanlığın değerleridir. Bizim sözünü ettiğimiz özgürlükler Türk halkı için yeni değildir; onlar sizin Anayasa’nızda var” demiştir.

PYD TERÖR ÖRGÜTÜ MÜ?

Biden, milletvekilleriyle yaptığı görüşmede PKK’yı terör örgütü olarak değerlendirirken, PYD’yi DAEŞ’le mücadele de işbirliği yapılan bir örgüt olarak tanımlamıştır. PYD’nin PKK ile eşdeğer bir örgüt olmadığını, PYD ile yapılan işbirliğinin PKK ile işbirliği yapıldığı anlamına gelmediğini vurgulamıştır. Başbakan Davutoğlu ile yapılan resmi görüşme sonrasında ise açıklama yapmamıştır.

BAŞİKA ASKERİ EĞİTİM KAMPI

Daha önce Biden ile Irak Başbakanı İbadi arasındaki görüşmeden sonra yapılan açıklamada; “Türkiye’nin askerlerini geri çekmeye başladığı” hatırlatılmış ve “bu geri çekilmenin devam etmesi çağrısı” yapılmıştı. Türkiye ziyaretinde ise Başika kampı konusunda “koordinasyonun güçlendirilmesi” gibi muğlak bir açıklama yapılarak durum geçiştirilmeye çalışılmıştır.

 

Bu yazı 26.01.2016 tarihinde Yeni Yüzyıl Gazetesinde yayımlanmıştır.
http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/turkiye-abd-iliskileri-ortusen-ve-ayrisan-konular-1075

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top