Bilge Analiz Dergisi Yayın Hayatına Başladı

A- A A+

BİLGE ANALİZ dergisini
okumak için tıklayınız


Değerli Bilge Analiz okurları,

Dergimizin ilk sayısı ile sizlerin karşısına çıkmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. BİLGESAM tarafından hazırlanan ve zengin bir içeriğe sahip olan dergimizin bu ilk sayısında Türkiye ve dünya gündemine dair kapsamlı analizleri okuyacaksınız.

 

İlk kapağımızı Türkiye’nin terörle mücadelesine ayırdık. Türkiye son dönemde PKK ve IŞİD tarafından düzenlenen terör saldırılarının hedefi oldu.  Bu süreçte PKK terör örgütü çözüm süreci boyunca hazırlığını yaptığı stratejiyi uygulamaya koydu. Türkiye’nin de dâhil olduğu koalisyon güçlerinin hava saldırılarında Suriye ve Irak’ta önemli kayıplar veren IŞİD ise Suruç, Ankara ve Sultanahmet’te canlı bomba saldırıları düzenledi. Terör saldırılarının arttığı bu dönemde “Türkiye teröre karşı mücadelede tek yürek olabiliyor mu? İktidar ve muhalefet uyumlu bir mücadele verebiliyor mu?” soruları tartışılmaya başlandı.

 

Bu sayımızda Türkiye siyaseti, bölgesel gelişmeler, Avrupa ve ekonomi alanında detaylı analizleri değerli okuyucularımızın beğenisine sunuyoruz.  Alanında uzman isimlerin yer aldığı bu sayıda Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney Türkiye-İsrail yakınlaşmasını, Prof. Dr. Cenap Çakmak Almanya’nın terörle mücadeledeki pozisyonunu, Prof. Dr. Tarık Oğuzlu ise Orta Doğu’daki jeopolitik değişimi analiz etti.  Ayrıca dergimizin bu sayısında Dr. Salih Akyürek Türkiye’de grup içi yanlılığın toplumsal adalete etkisini, Dr. Elnur İsmayıl enerji güvenliğinde Gürcistan’ın jeopolitik önemi ve Rusya faktörünü, Yrd. Doç. Dr. Emine Akçadağ Asya-Pasifik’teki ekonomik gelişmeleri, Ali Semin Başika Krizi ve Türkiye-Irak ilişkilerinin geleceğini, Can Zengin İngiltere’nin Suriye krizindeki tutumunu, Sibel Karabel Türkiye ve TTYO-Gümrük Birliği denklemini, Beren Şafak Yıldırım ise küresel aktörlerin Kıbrıs müzakerelerindeki rolünü analiz etti.

 

İyi okumalar dileriz…

 

Back to Top