Türkiye’nin Suriye Stratejisi Çöküyor

A- A A+

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Eylül 2012’de “Biz en kısa zamanda Şam’a gidecek, oradaki kardeşlerimizle muhabbetle kucaklaşacağız. O gün de yakın. İnşallah Selahaddin Eyyubi’nin kabri başında Fatiha okuyacak, Emevi Camisi’nde namazımızı da kılacağız. Bilali Habeşi’nin, İbn-i Arabi’nin türbesinde, Süleymaniye Külliyesi’nde, Hicaz Demiryolu İstasyonu’nda kardeşliğimiz için özgürce dua edeceğiz.” demişti.

GÜNÜMÜZDEKİ GERÇEKLER

Bu gün bu söylemlerin çok gerisindeyiz. Son günlerde Rusya’nın desteğiyle rejim güçleri ve Suriye Devlet Başkanı Esad’a bağlı milisler, Suriye’nin Halep kenti ile Kilis’te bulunan Öncüpınar Gümrük Kapısı arasındaki Duvar Zeytun, Tel Cibin ve Hırdeteyn köylerini ele geçirdi. Halep’te muhaliflerin kontrolündeki mevkileri kuşattı ve Türkiye ile ikmal hatlarını kesti.

Ayrıca PKK terör örgütünün uzantısı YPG, birkaç gün önce yine Rusya’nın desteğiyle stratejik öneme sahip Miniğ Hava Üssü’nün kontrolünü sağladı. Müteakiben Türkiye sınırında bulunan ve muhaliflerin can damarı olarak bilinen Azez kasabasına operasyon başlattı. Halep kırsalında muhaliflerin son kalesi niteliğindeki Tel Rıfat ile Türkiye arasındaki bağlantı koptu.

SALDIRILARIN AMACI

Bu saldırıların amacı Türkiye’nin Suriye’de desteklediği iyice zayıflamış olan Özgür Suriye Ordusu’nun dağıtılmasıdır. Bu sayede Türkiye’nin sahadaki varlığı yok edilecek ve bu ayın sonuna doğru tekrar toplanacak olan Cenevre görüşmelerinde Türkiye'nin etkisi sıfırlanmaya çalışılacaktır. Ayrıca kuşatma altındaki Halep’te, her daim bombalanan açlık, sefalet ve umutsuzluk sarmalındaki muhalifler Türkiye’ye göçe zorlanacaktır.

Bu gelişmeler sonrasında atık Suriye’de ılımlı muhaliflerden söz etmek mümkün olmayabilir. Suriye içinde IŞİD’e karşı Esad ve PYD güçleri etkinliğini daha da arttırabilir. Küresel ve bölgesel güçlerin desteğini alan iki aktör, Türkiye karşıtı politikalarına devam edebilir.

TÜRKİYE’NİN TEPKİSİ

Türkiye Suriye stratejisinin çökmekte olduğunu görmektedir. Geçmişte kırmızıçizgi olan Azez-Cerablus hattına, yeni ve daha koyu bir kırmızıçizgi Azez- Tel Rıfat bölgesi ilave oldu. Bu nedenle daha önce Cerablus bölgesinde Fırat’ın batısına geçen PYD unsurlarının top ateşiyle vurulduğu gibi, Miniğ Havaalanı çevresindeki PYD unsurları da ateş altına alındı. Türkiye’nin Suriye’ye askeri harekât yapacağı konusunda yayınlar yapıldı.

Bu gelişmeler üzerine ABD ve Fransa Türkiye’den “alandaki top atışlarını durdurmasını” istedi. YPG’nin ismi verilmeden “Suriyeli Kürtlerin mevcut koşulları kullanarak yeni toprak ele geçirmekten kaçınması” gerektiği vurgulandı. PYD Türkiye’nin Suriye’ye askeri harekât yapması durumunda karşılık vereceklerini bildirdi. Rusya ise ılımlı muhalifleri vurmaya devam ediyor.

SONUÇ

Ilımlı muhaliflerin ve Türkmen unsurların son kaleleri düşmek üzere. Rusya, Esad, Hizbullah ve PYD unsurları Türkiye’nin desteklediği güçleri yok etmek için saldırılarına devam ediyor. Türkiye’nin koalisyon güçleriyle birlikte Suriye’ye operasyon yapması ihtimali yok. Tek başına bir kara harekâtı yapması da çok riskli ve destek bulması söz konusu değil. Bu nedenle Türkiye sadece top atışlarıyla caydırıcılığını sağlamaya çalışıyor. Ama bunun da caydırıcı olması mümkün değil.

Sonuç olarak Türkiye’nin Suriye hayalleri kaos senaryolarına dönüştü. Küresel ve bazı bölgesel güçler Suriye satranç tahtasında Türkiye’ye karşı hamlelerini yoğunlaştırıyor. Türkiye’ye yönelik dış ve iç tehditler artıyor. Türkiye’nin Suriye politikası çöküyor.

 

Bu yazı 16.02.2016 tarihinde Yeni Yüzyıl Gazetesinde yayımlanmıştır.
http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/turkiyenin-suriye-stratejisi-cokuyor-1326

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top