İdil’de Operasyon, Ankara’da Terör

A- A A+

Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde operasyonlar sürürken PKK terör örgütü İdil ilçesine yığınak yaptı. Turgut Özal ve Yenimahalle bölgelerinde hendekler açtı, barikatlar kurdu ve bombalı tuzaklar döşedi. Bu nedenle İdil ilçesinde Salı günü saat 23.00’ten itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı. Önümüzdeki günlerde PKK terör örgütünün benzer girişimlerine karşı Nusaybin ve Yüksekova’da da operasyonlar başlatılabilir.

Bu ilçelere bugüne kadar operasyon yapılmamasının nedeni, tehdidin önceliği sebebiyle Sur ve Cizre’de sürdürülen operasyonlar olabilir.  Sur ve Cizre’de polis ve jandarma unsurları kullanılmasına rağmen yeterli sonuç alınamayacağı görülünce silahlı kuvvetlerin desteği alındı. Yapılan operasyonlarda çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Ancak bölgede evler önemli ölçüde hasar gördü.

OPERASYONLAR NEDEN AYNI ANDA YAPILMADI?

Operasyonların zorluğu, yaratabileceği tahribat ve halk üzerindeki etkisi dikkate alınarak, hendek ve barikatların olduğu bütün ilçelerde aynı anda operasyon yapılmadı. Bütün ilçelerde eşzamanlı operasyon yapılması durumunda, güneydoğu Anadolu’da birçok ilçede aynı anda göçler yaşanacak, çatışma ve tahribat bugün yaşanandan daha büyük olacaktı. Bu durum hem iç kamuoyunda hem de uluslararası toplumda daha fazla tartışma yaratacak ve tepkiler artacaktı.

Bu nedenle terör örgütünün hendek ve barikatlar inşa ettiği ilçelere yönelik planlanan operasyonlar safhalara ayrılmış olabilir. İlk etapta en tehlikeli ve öncelikli olan ilçelere operasyon yapılması, bu ilçelerde operasyon bittikten sonra yeniden inşa ve rehabilitasyon çalışmalarına ağırlık verilmesi, bu çalışmalarla birlikte ikinci öncelikli ilçelere operasyonlar başlatılması, bu şekilde bütün ilçelerin temizlenmesi planlanmış olabilir.

Böyle bir hareket tarzında operasyon safhalara ayrıldığından bölgede yaşanacak göçler ve tahribat daha az görülür. Operasyonların bitirildiği, yeniden inşa ve rehabilitasyon çalışmalarının yürütüldüğü ilçelerdeki olumlu gelişmeler, operasyon yapılacak diğer ilçelerdeki gelişmelere tepkiyi azaltır, güvenlik güçlerine desteği artırabilir.

Bu sayede hem iç kamuoyunda hem de dış kamuoyunda aşırı tepkilerle karşılaşılmaz. İlk operasyon yapılan ilçelerdeki deneyimlerden istifade edilebilir. Deneyimli personel operasyon yapılan ilçelere kaydırılabilir. Böylece operasyonlarda başarı şansı artar ve terör örgütünün halkı istismar ederek şehir savaşı başlatma stratejisi engellenir.

TERÖR EYLEMLERİ YAYILABİLİR

Maalesef bu alt başlığı yazdıktan sonra Ankara’da terör saldırısı yapıldı. 28 silah arkadaşım ve vatandaşım hayatını kaybetti, 61’i yaralandı. Üzüntüm sonsuz. Hayatını kaybeden arkadaşlarıma Allah’tan rahmet, yarılara acil şifalar dilerim. Maalesef daha yazım yayınlanmadan attığım alt başlıkla ilgili gelişme yaşanması endişelerimi daha da artırıyor.

Maalesef son yıllarda Türkiye karşıtı devletler ve terör örgütleri ülkemizi hedef almış durumda. Siyasi iktidar adalet ve değerler gibi idealist kuram çerçevesinde olması gerekenleri anlatmaktan ziyade gerçeklere dönmek zorunda. Hayallerden kurtulup Türkiye’ye yönelik iç ve dış tehditlere karşı gerekli tedbirleri etkin olarak almalı.

Muhalefete de birkaç söz gerek. Türkiye uzun yıllardan beri ilk defa iç ve dış tehditlere karşı bu kadar hassas ve yalnız durumda. Her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç var. Türkiye iktidarı ve muhalefetiyle tek yürek olmalı. Dışardaki ve içerdeki tehditlere karşı dimdik durmalı.

 

Bu yazı 19.02.2016 tarihinde Yeni Yüzyıl Gazetesinde yayımlanmıştır.
http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/idilde-operasyon-ankarada-teror-1376

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top