Bilge Analiz Dergisinin Nisan 2016 Sayısı Yayımlandı

A- A A+

BİLGE ANALİZ dergisini
okumak için tıklayınız

 

Değerli Bilge Analiz okurları,
Uluslararası ilişkiler, dış politika ve siyaset bilimi literatürüne yeni bir soluk getiren dergimizin üçüncü sayısıyla karşınızdayız. Önceki sayılarımızda olduğu gibi dergimizin bu sayısında da Türkiye ve dünya gündemine dair kapsamlı ve ufuk açıcı analizleri okuma fırsatı bulacaksınız.
Kapak dosyamızı İran’daki seçimlerin Orta Doğu’ya etkilerine ayırdık. Ali Semin, 26 Şubat’ta İran’da yapılan Şura Meclisi ve Uzmanlar Konseyi seçim sonuçlarının İran’ın bölgesel politikalarına yansımalarını değerlendirmiş, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Arap dünyasıyla İran arasındaki krizlere yaklaşımını analiz etmiştir. Ayrıca, bu sayımızda terör örgütü PKK’nın uyguladığı hendek stratejisinin sonuçları da değerlendirilmiştir.

Üçüncü sayımızda Türkiye siyaseti başta olmak üzere bölgesel ve küresel siyaset konularında farklı yaklaşımlara sahip detaylı analizlere yer vermeye çalıştık. Alanında uzman isimlerin yer aldığı bu sayıda; Prof. Dr. Tarık Oğuzlu Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki anlaşmayı, Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney NATO-Rusya ilişkisini, Dr. Elnur İsmayıl ise Rusya’nın Suriye’den çekilmesini değerlendirmiştir. Üçüncü sayımızda ayrıca; Bekir Ünal İran’ın vekâlet savaşı stratejisini ve Suriye’deki Şii milisleri, Hatice Eke Mali’deki istikrar arayışını, Can Zengin Birleşik Krallık’ın Brexit politikasını, Şafak Beren Yıldırım ise Yunanistan’ın Doğu Akdeniz politikasını analiz etmiştir.

Faydalı olması dileğiyle...
 

Back to Top