Rusya Suriye’den Çekilecek mi?

A- A A+

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’deki Rus güçlerinin büyük bölümünün çekilmesi için emir verdi. Kararın ardından Rus jetlerinin bir kısmı Hımeymim Üssü’nden ayrıldı. Rus pilotlar ülkelerinde törenlerle karşılandı ve görüntüler uluslararası ajanslar tarafından yayınlandı.

Dünya Rusya’nın Suriye’den çekilme kararından memnun. Ancak şüpheler yok değil. Bu açıklamayı siyasi bir oyun olarak niteleyenler de var. Suriye yönetimi bir tepki vermiyor. Rusya gerçekten Suriye’den tamamen çekilecek mi? Suriye’ye neden geldi? Neden çekiliyor?

TAMAMEN ÇEKİLMEYECEK

Putin, Savunma Bakanlığı’nın ve ordunun kendisine verilen görevleri genel olarak yerine getirdiğini söyledi. Ancak Tartus’taki deniz üssü ile Hımeymim’deki askeri hava üssünün muhafaza edileceğini belirtti. Üslerde kalan Rus uçakları Esad güçlerine destek vermeye devam edecek. Lazkiye’deki S-400 füze ve radar sistemi kalacak ve Suriye savunmasına katkı sağlayacak. Rus gemileri de Suriye deniz sahasında faaliyetlerini sürdürecek.

Açıklamalardan anlaşılacağı üzere Rusya, Suriye’den tamamen çekilmeyecek. Kalan askeri unsurlar Esad yönetimine destek verecek. Bölgede hala önemli bir oyuncu olarak gelişmeleri etkileyebilecek. Diğer oyuncular bölge politikalarında Rusya’yı dikkate almak zorunda.

SURİYE’YE NEDEN GELDİ

Rusya Esad yönetimin düşmek üzere olduğu ve muhaliflerin Tartus’taki deniz üssü ile Hımeymim’deki askeri hava üssünü tehdit etmeye başladığı bir zamanda Suriye’ye kuvvet gönderdi. Çünkü Esad yönetiminin düşmesi veya deniz ve hava üssünün muhaliflerin eline geçmesi durumunda, Rusya’nın Suriye’deki ve Doğu Akdeniz’deki varlığı son bulacaktı.

Rusya, Suriye’deki varlığını ve Doğu Akdeniz’de etkinliğini sürdürebilmek için Esad yönetimine destek verdi. Suriye’deki dengeler Esad lehine değişti. Üsleri tehdit eden muhalif unsurlar etkisiz duruma getirildi ve üslerin güvenliğini sağladı. ABD ve Batılı güçlerin Ortadoğu’yu kendi istedikleri gibi şekillendirmesine müsaade etmedi. Oyunda “Ben de varım benim çıkarlarımı da dikkate alın” dedi.

NEDEN ÇEKİLİYOR

Rusya’nın süreç içinde askeri hedeflerini büyük ölçüde gerçekleştirdiği söylenebilir. Cenevre görüşmeleri ve Suriye içindeki seçim süreci öncesi çekilme kararını açıklaması dikkat çekici. Rusya bu sayede uluslararası kamuoyuna Suriye’ye siyasi çözüm için uygun zemini oluşturmak maksadıyla müdahale ettim. Şimdi şartlar oluştu ve bu nedenle askeri varlığımı azaltıp siyasi süreci destekliyorum mesajı veriyor. Askeri gücünü azaltıyor. Ancak siyasi etkisini artırıyor.

Rusya, Gürcistan ve Ukrayna’dan sonra Suriye’de de askeri operasyon yapması ile oluşan zorba devlet imajını, büyük devlet imajına çevirmeye çalışıyor. Cenevre görüşmelerinde taraflardan biri olmak yerine, tarafsız büyük ülke olmayı tercih ediyor. Görüşmelerden sonuç alınması durumunda, Suriye’ye barış gücü yerleştirmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda Rusya, barış gücü içinde yer alabilir.

Ayrıca petrol fiyatlarının 40 doların altına düştüğü bir konjonktürde, Rusya’ya uygulanan ekonomik ve siyasi yaptırımlar etkisini göstermeye başladı. Bunun sonucu olarak Rusya’da devalüasyon yapıldı ve paralarının değeri önemli ölçüde düştü. Döviz rezervleri yaklaşık 1 trilyon doların üzerindeyken yarıya indi. Dolayısıyla Suriye’de büyük bir kuvvetle operasyonlara devam etmesi durumunda, Rusya ekonomik açıdan daha da yıpranacaktır. Bu nedenle Suriye’deki kuvvetlerini azaltmak zorundadır.

 

Bu yazı 18.03.2016 tarihinde Yeni Yüzyıl Gazetesinde yayımlanmıştır.
http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/rusya-suriyeden-cekilecek-mi-1712

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top