PKK Hendek Stratejisinde Başarısız Oldu

A- A A+

PKK terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan, şehirlerdeki hendek stratejisinin yanlış olduğunu söylemiş ve pişman olmuş. PKK’nın daha önce olduğu gibi “kırsala çekileceğini” açıklamış. Adeta başarısızlıklarını ilan etmiş. Neden başarısız oldular? Ne yapacaklar? Yine başarısız olacaklar.

PKK NEDEN BAŞARISIZ OLDU

Başarısız oldular çünkü bu süreçte terör örgütü 5.359 kayıp verdi. Cizre, Sur, Silopi, İdil, Dargeçit, Derik, Nusaybin, Şırnak ve Yüksekova’da yüzlerce ev tahrip oldu. İşyerleri talan edildi. Hastaneler ve okullar yakıldı. Halkı sokağa dökmeye çalıştılar ama her seferinde bölge halkı oyuna gelmedi ve terör örgütünü desteklemedi. Kitlesel halk hareketleri; devlete karşı geniş çaplı gösteriler ve eylemler olmadı. Halk bırakın desteklemeyi artık PKK’dan nefret ediyor. Yuvasını yıkan, ocağını söndüren ve bütün yaşama sevincini yok eden bir terör örgütünün, kendilerine gelecek vadetmediğini acı tecrübeyle gördü. Halkı karşısına alan bir terör örgütünün başarı şansı olamaz. Bunu yakından takip eden Karayılan kaybettiklerinin farkında ki, başarısızlıklarını kabul edip, pişman olmuş.

Ancak rehavete kapılmamalı henüz yerleşim yerleri teröristlerden tamamen temizlenmedi. Barikatlar kaldırılıyor, hendekler temizleniyor, bubi tuzakları ve patlayıcılar etkisiz duruma getiriliyor. Çatışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Hala çok sayıda şehit ve yaralı veriliyor. Çözüm sürecinde etkin güvenlik tedbirleri almamanın maliyeti kanla ödeniyor.

Üstesinden gelinmesi gereken temel sorun; yıkılmış yerleşim yerlerinin yeniden inşası ve halkın rehabilitasyonu. Bu sorun, halkın geleceğe umutla bakmasını sağlayacak, devletin gücünü ve şefkatini hissedecek şekilde süratle çözülmelidir. Halkın en kısa sürede normal yaşama dönmesi sağlanmalıdır. Bu çalışmalarda başarılı olunması durumunda, devletin terörle mücadelesine destek daha da artacak ve PKK terör örgütünün başarı umudu yok edilecektir.

Bu satırları geçmişte yaşanmış deneyimlere istinaden yazıyorum. 1996-97 yıllarında Şırnak’ta benzer durumlar yaşanmıştı. Şehir ve çevresi teröristlerden temizlenince halkın üzerindeki baskı ortadan kalktı. Halk normal yaşamına döndü ve devlet halkla kucaklaştı. Şehre girmek için teşebbüs eden bazı teröristler halk tarafından sopayla kovalandı. Umarım benzer olayları tekrar yaşarız.

PKK NE YAPACAK?

PKK terör örgütü hendek stratejisinde başarılı olamayınca ve halk desteğini kaybedince tekrar kırsala dönecektir. Kırsalda mücadele için yeniden teşkilatlanacak ve lojistik eksikliklerini gidermeye çalışacaktır. Kuzey Irak ve Suriye’den ağır silah ve mühimmat ikmali yaparak baharla beraber güvenlik güçlerine saldırmaya başlayacaktır.

IŞİD’in büyük şehirlerde yaptığı bombalı eylemlerin etkisini daha da artırmak için benzer eylemleri PKK ve ittifak yaptığı TAK, DHKP-C, MLKB de gerçekleştirebilir. Eylemlerini yurt sathına yayarak güvenlik güçlerinin güneydoğuda yoğunlaşmasını engellemeye çalışabilir.

PKK’nın kırsalda da güvenlik güçlerine karşı başarı şansı hiç yok.  Bu stratejinin 2012 yılında Şemdinli’deki son uygulamasında hüsrana uğramıştı. “İzle-Gör-Yok Et Stratejisi” karşısında büyük zayiat vermişti. Eğer bu stratejiye altı ay daha devam edilseydi, PKK’da 1998 yılında görülen çözülme süreci tekrar yaşanırdı. Altı ay erken başlayan “Çözüm Süreci” ve bu süreçte yapılan hatalar PKK’yı tekrar yaşama döndürdü.

Bu defa aynı hatayı yapmayalım ve PKK marjinalleşinceye kadar operasyonlara kararlı bir şekilde devam edelim.

 

Bu yazı 01.04.2016 tarihinde Yeni Yüzyıl Gazetesinde yayımlanmıştır.
http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/pkk-hendek-stratejisinde-basarisiz-oldu-1855

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top