Türkiye-ABD İlişkileri Ne Durumda?

A- A A+

1 Türkiye-ABD ilişkilerinde gelinen noktayı nasıl tarif edersiniz? Tarafların anlaşmazlık yaşadığı temel konular nelerdir?
Türkiye-ABD ilişkilerinin biraz gergin olduğunu söylememiz gerekiyor. Günümüzde özellikle Suriye krizini ilgilendiren iki temel konu; (a) Suriye'nin geleceği, (b) PKK-PYD ilişkisi üzerinden Ankara-Washington diyalogu sıkıntılı görünüyor. Ancak ABD ve Türkiye bu konular dışındaki alanlarda (örneğin mülteci meselesi, yabancı yatırım, küresel terörizm, doğu-batı enerji transferi ve en önemlisi de DAİŞ'e karşı mücadelede işbirliği vb. alanlarda) temasta olmayı sürdürüyorlar. Öyleyse gelinen noktadaki ana resim şöyle; Suriye meselesi üzerinden Ankara ve Washington arasında görüş farklılıkları olsa da Türkiye ve ABD birbirlerinden vazgeçmedikleri gibi, ilişkiyi sürdürme kararlılığındalar. Ankara'nın beklentisi müttefiki olan ABD'nin Ortadoğu ve Avrupa'da yaşanan şiddet sarmalının ortasındaki Türkiye'nin konumunu ve endişelerini anlamaya çaba göstermesi.

2 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti öncesinde bazı çevrelerin ziyareti engellemeye yönelik çabalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sayın Cumhurbaşkanı'nın kişiliğinden ve yönetim tarzından bağımsız olarak Cumhurbaşkanlığı makamı Türkiye Cumhuriyeti'nin temsilcisidir. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın yönetim anlayışını tartışmaya açmaya çalışılarak yapılmak istenen Türkiye'nin dış ve güvenlik politikasındaki manevra alanını kısıtlamaya çabalamaktır. ABD ziyareti öncesi yaşananlar da bu çerçevede değerlendirilebilir.

 

Bu yazı 02.04.2016 tarihinde Sabah Gazetesinde yayımlanmıştır.

 

Yazının devamın okumak için tıklayınız

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top