Yüksekova’da Operasyon Tamamlandı

A- A A+

Yüksekova’da PKK terör örgütü mensuplarına yönelik 13 Mart’ta başlayan operasyon tamamlandı. Cumhuriyet, Orman, Mezarlık, Eski Kışla, Yeşildere, Esentepe, Güngör ve Dize mahalleleri teröristlerden temizlendi. Operasyonda; 196 terörist etkisiz hale getirildi, 214 barikat kaldırıldı, 135 hendek kapatıldı ve 286 EYP imha edildi. 619 adet çeşitli cins ve çapta silah, bu silahlara ait 46.669 adet mühimmat, 35 telsiz ve EYP yapımında kullanılan 2220 kg patlayıcı madde ele geçirildi.

Bölgede ayrıntılı arama/tarama ile hendek ve barikatların kaldırılması, kapatılması, EYP’lerin etkisiz hale getirilmesi faaliyetlerine devam ediliyor. Ülkemizin ve milletimizin huzur ve güvenliğini temin etmek için Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet mensupları ile geçici köy korucuları omuz omuza kahramanca görevlerini yapıyor. Hepsini millet olarak kutluyoruz.

YÜKSEKOVA NEDEN ÖNEMLİ

Bu köşede 22.12.2015 tarihinde yayınlanan “Hendekler kapanacak, güvenlik sağlanacak” başlıklı yazıda; PKK terör örgütünün “Kıra Dayalı Şehir Savaşı Stratejisi”ni uygulamaya çalıştığı ve sonucu üç önemli hususun belirleyeceği yazılmıştı. Birincisi siyasi kararlılık, ikincisi güvenlik güçlerinin sabırlı ve kararlı mücadelesi, üçüncüsü bölge halkının siyasete ve güvenlik güçlerine desteği. Bunlar gerçekleşiyor ve art arda operasyonlar başarıyla tamamlanıyor.

Yine 1 Nisan 2016’da “PKK hendek stratejisinde başarısız oldu” başlıklı yazıda; PKK terör örgütünün hendek stratejisinde başarısız olduğu ve “kırsala çekileceği” açıklanmıştı. Halkın büyük çoğunluğunun PKK’dan nefret ettiği, yuvasını yıkan, ocağını söndüren ve bütün yaşama sevincini yok eden bu terör örgütünün, kendilerine gelecek vadetmediğini acı tecrübeyle gördüğü belirtilmişti. Halkı karşısına alan bir terör örgütünün başarısızlığa mahkûm olduğu vurgulanmıştı.

Cizre, Sur, Silopi, İdil, Dargeçit, Derik’ten sonra Yüksekova’da da operasyonlar başarıyla tamamlandı ve yukarıda yazılan öngörüler gerçekleşti. PKK terör örgütünün hendek stratejisinde başarısız olduğu teyit edildi. PKK, artık kırsalda eylemlerine devam edecek ve ittifak yaptığı TAK, DHKP-C, MLKB ve benzeri örgütlerle büyük şehirlerde bombalı eylemler yapmaya çalışacak.

KIRSALDA BAŞARILI OLABİLİR Mİ?

Yukarıda belirtilen yazılarda PKK’nın kırsalda da güvenlik güçlerine karşı başarı şansının olmadığı açıklanmıştı. Bu yazılar yazdıktan sonra gelişen olaylar yakından takip edildi ve ilgililerle görüşüldü. Kandil, Kuzey Irak ve yurtiçindeki kamplara yapılan hava ve kara operasyonları ile PKK’nın kırsalda yeniden teşkilatlanması ve lojistik eksikliklerini gidermesi engellendi. Kuzey Irak ve Suriye’den ağır silah ve mühimmat ikmali yapması önlendi.

Bu günler önceden öngörülerek Güneydoğudaki hassas karakollara yönelik PKK operasyonlarına karşı her türlü tedbir önceden alınmaya çalışıldı. PKK’nın bu karakollara yönelik saldırıları yapılan bu hazırlıklar sonucunda hüsrana uğradı. Müteakiben yapılan hava ve kara operasyonları ile büyük zayiat verdirildi. Önümüzdeki dönemde güvenlik güçlerinin “İzle-Gör-Yok Et Stratejisi” ile PKK terör örgütü bunları da yapamayacak duruma gelecek.

Siyasi kararlılık, güvenlik güçlerinin sabırlı ve kahramanca mücadelesi ve bölge halkının desteği ile bu yılın sonuna kadar PKK terör örgütü marjinalleşmeye başlayacak. Halkın güvenliğini sağlayan ve halkla bütünleşen güvenlik güçleri, terör örgütünün bölgeye tekrar yerleşmesine ve halk üzerinde baskı kurmasına engel olacak. Bölgede günlük hayat canlanacak ve ticaret gelişecek. Refahın artması ve halk üzerindeki terör baskısının ortadan kalkması devlete olan bağlılığı artıracak.

 

Bu yazı 22.04.2016 tarihinde Yeni Yüzyıl Gazetesinde yayımlanmıştır.
http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/yuksekovada-operasyon-tamamlandi-2077

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top