Kilis’e Roket Saldırıları

A- A A+

IŞİD uzun bir süredir hem bombalı terör saldırıları hem de Katyuşa roketleri ile Türkiye’yi hedef alıyor. Bu saldırılarda çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybediyor ve yaralanıyor. IŞİD geçen ocak ayından itibaren Kilis’e 45 Katyuşa roketi attı. Kent merkezinde patlayan mermiler 6’sı Suriyeli 18 kişinin ölümüne, 62 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Roket saldırıları nedeniyle diken üzerinde yaşayan Kilis’teki vatandaşlarımız endişe içinde ve gergin. Roket mermilerine hedef olmaktan korkan halk evlerinden çıkamıyor. Her an ölüm korkusuyla yaşayan halkın psikolojisi bozuk ve göç hazırlıkları yapıyor. Tabii ki, aynı zamanda her türlü provokasyona açık. Bu durum sürdürülemez. Devlet halkın güvenliği için gerekli tedbirleri almalı. Ama nasıl?

ALINAN TEDBİRLER

Öncelikle Kilis’te ilave askeri tedbirler alınacak. Ekonomik destekler kapsamında, saldırılar sırasında zarara uğrayan esnaf ve sanatkârlar ile tüccarların zararları giderilecek. Bu kapsamda evi ve dükkânı yıkılanların zararları tazmin edilecek. Kamu yararına çalışanların istihdam süreleri mevcutlarda 9 aya çıkartılacak. Valiliğin isteği doğrultusunda yeni istihdam sağlanacak.

Kilis bölgesine ilave zırhlı birlikler, havanlar, topçu birlikleri ve çok namlulu roketatarlar kaydırılıyor. İstihbarat yetenekleri artırılıyor. İnsansız hava araçlarıyla bölge havadan 24 saat gözetleniyor. Belirlenen hedefler Fırtına toplarıyla vuruluyor. Ayrıca koalisyon uçakları hava saldırıları düzenliyor. IŞİD hedefleri bir biri ardına vuruluyor.

Bütün bu önlemler, aslında Kilis’e saldırılar başladığında tehdidin boyutları öngörülerek, bu kadar zayiat verilmeden önce alınabilirdi. Kilis’e düşen Katyuşa roketlerinin yanlışlıkla yapılan atışlar olmadığı, IŞİD’in Katyuşa roketleri ile Kilis’i hedef aldığı değerlendirilmeliydi. Bu günlerde alınan tedbirler daha önceden alınmalıydı. IŞİD’in bölgeye getirdiği roketatarlar insansız hava araçları ile tespit edilerek, ateş etmeden önce imha edilmeliydi.

İLAVE HANGİ TEDBİRLER ALINABİLİR

Bölgedeki önleyici istihbarat kabiliyetinin yeterli olmadığı belli. Fırtına toplarının IŞİD roketatarların imhası için yeterli olmadığı açık. Çok namlulu roketatarlarımız ile hedeflerin vurulması zor. Rusya’nın S-400 hava savunma füzeleri nedeniyle, uçaklarımızın Suriye sınırını geçmesi ve hedefleri vurması büyük risk. Peki, ne yapılmalı?

En etkili önlem İncirlik’teki 15 adet Predator’ün (İnsansız Silahlı Hava aracı) kullanılması. Predator’ler havadan hedefleri tespit edebilir ve üzerindeki Hellfire füzeleri ile anında vurabilir. Türkiye’yi hedef alan roket mevzilerinin tahrip edilmesi için bu hava araçlarının kullanılması ABD’den talep edilmelidir. Predator’lerin bölgede görev yapması caydırıcılık sağlayabilir ve IŞİD’in, Katyuşa roketatarlarını bölgeden çekmesine neden olabilir.

Koalisyon hava unsurları da IŞİD hedeflerinin imhası maksadıyla kullanılabilir. Zaten bu unsurlar IŞİD’le mücadele etmek için görevli değiller mi? Peki bu güne kadar neden etkin olarak kullanılmadı? Bu unsur, sadece PYD ve Irak merkezi kuvvetlerine destek vermek için mi bölgede? Topraklarında konuşlanan ve müttefiki olan Türkiye’ye ve onula beraber hareket eden guruplara neden destek sağlamıyor?

Ayrıca ABD’den talep edilen HIMARS bataryalarının bölgeye yerleştirilmesi faydalı olur. Bu bataryaların menzili 90 kilometre civarındadır. Çok sayıda roketi aynı anda atma kabiliyeti sayesinde, Katyuşa mevzilerinin imhası için etkin olarak kullanılabilir. Afrin-Cerablus arasında yer alan ve “Münbiç” olarak bilinen coğrafyanın  “Güvenli Bölge” haline getirilmesine önemli katkılar sağlayabilir.

Dikkat edilmesi ve sakınılması gereken önemli husus; Türkiye’nin oyuna gelerek kara unsurlarıyla Suriye girmemesidir.

 

Bu yazı 29.04.2016 tarihinde Yeni Yüzyıl Gazetesinde yayımlanmıştır.
http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/kilise-roket-saldirilari-2146

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top