Milli Savunmada Sanayi Atağı (2)

A- A A+

Türkiye savunma sanayi alanında son yıllarda yaptığı büyük atakla birçok başarılı projeler gerçekleştirdi. Milli gemi, uçak, insansız hava aracı, uydu, taarruz helikopteri, tank, füze ve roket projeleri devletin büyük kararlılığı ile devam ediyor.

Son olarak üzerinde uçak, helikopter, tank ve zırhlı muharebe aracı taşıma kabiliyetine sahip amfibi hücum gemisi üretimi; Türkiye'nin bölgesinde liderlik iddiasını artıracak ve ordunun gücünü katlayacak projeler.

Savunma sanayinde 2016 yılı ciro hedefi 8 milyar dolar, ihracat hedefi ise 2 milyar dolar. Savunma ürünlerinde 2023 ihracat hedefi 25 milyar dolar.  Dolayısıyla gelecekte daha güçlü ve dışa bağımlılığı azaltılmış silahlı kuvvetlerin yanında, ekonomiye önemli katkılar sağlayan bir savunma sanayi oluşturulacak.

YERLİ SAVUNMA SANAYİ ÜRÜNLERİ

Milli Gemi projesiyle milli imkânlarla modern muharip gemiler üretiliyor. Geminin tamamen özgün ön dizaynı 2004 yılında tamamlandı ve 2005 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında geminin inşa sürecine başlandı. 2008’de Heybeliada (F-511) denize indirildi ve 2010’dan itibaren deniz seyirlerine başlanarak performans kontrolleri yapıldı.

Atak Helikopteri projesinde Agusta Westland tasarımı A129, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde değiştirildi. Milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edildi. Üretimi yapılan T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri arasındasır.

Altay Tankı projesi Koç Grubu’na bağlı Otokar’ın ana yüklenicisi olduğu projeye Güney Kore’nin Rotem firması teknik destek vermektedir. Tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı tamamlanmış, test ve sertifikasyon aşamaları devam etmektedir.

Anka İnsansız Hava Aracı projesinde tasarım, prototip imalatı ve test uçuşu aşamaları başarıyla tamamlanmıştır. Anka, 1.600 kilo kalkış ağırlığıyla kendi sınıfının en üst kapasiteli uçakları arasında yer almaktadır. Anka, 24 saat havada kalabilmektedir. Gündüz ve gece keşif, gözetleme ve hedef tespiti yeteneklerinin en gelişmişlerine sahiptir. Ayrıca otomatik olarak inip kalkabilmektedir.

Arma Zırhlı Muharebe Aracı Otokar tarafından üretilmektedir. Karanlıkta, siste, dumanda hiçbir ışık yakmadan termal kamera ile yolu ve etrafı görme yeteneklerine sahiptir. Arma, Amfibi kit sayesinde hiçbir ön hazırlık yapmadan suda yüzebilecek ve suda saatte 8 kilometre hız yapabilecektir. Sürücü ve komutan dahil 12 personel ve 24 ton azami yük taşıyabilecektir.

Göktürk keşif ve gözetleme uydusu, özellikle Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu’da askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü alınmasını sağlamaktadır.

Hürkuş Eğitim Uçağı TAI tarafından üretilmektedir. Hürkuş, orta-seviye eğitim için hava kuvvetlerinde kullanılacaktır. Uçak, gece ve gündüz görev yapabilmektedir. Öğretmen ve öğrenci pilotun arka arkaya oturduğu, tek turboprop motorlu bir konfigürasyona sahiptir.

SOM Füzesi, 200 kilometre menzile sahiptir. Uçaktan, kara ve deniz hedeflerine atılabilmektedir. Hedefini GPS ile uydudan ve yer haritası ile bulmaktadır.

Kasırga TR-300 Füzesi, 302 mm çapında olacak ve 80/100 km menzile ulaşabilecektir.

Yukarıda örnekleri verilen savunma sanayi ürünlerinin yanında daha çok sayıda silah ve sistem milli olarak üretilmektedir. Bu projeler geleceğe umutla bakmamıza katkı yapmaktadır. Ancak bu projelerin en önemlileri henüz TSK envanterlerine tam olarak girmemiştir.

Bu nedenle bu sistemleri ön plana çıkarmak, sanki hepsi envantere girmiş gibi gücümüzü olduğundan büyük görmek, güç-çıkar-politika etkileşimini olumsuz yönde etkileyebilir. Ülkemizi zayıflatılması gereken hedef ülke haline getirebilir.

 

Bu yazı 06.05.2016 tarihinde Yeni Yüzyıl Gazetesinde yayımlanmıştır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top