Bilge Analiz Dergisinin Mayıs 2016 Sayısı Yayımlandı

A- A A+

Eğer dergimizi aşağıdaki linke tıklayarak açamıyorsanız, açmak için Flash Player bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Programı yüklemek için tıkayınız

 

BİLGE ANALİZ dergisini
okumak için tıklayınız

 

 

Değerli Bilge Analiz okurları,

Dergimizin dördüncü sayısıyla yeniden sizlerle olmanın sevincini ve heyecanını yaşıyoruz. Dergimize olan ilginin her geçen gün artması bizi gelecek açısından iyimser düşünmeye zorlamaktadır. Önceki üç sayımızda olduğu gibi dergimizin bu sayısında da Türkiye ve dünya gündemine dair kapsamlı ve ufuk açıcı analizleri okuyacaksınız.

 

Kapak dosyamızı Kafkasya’daki Azerbaycan-Ermenistan savaşına ayırdık. Dr. Elnur İsmayıl, iki taraf arasında yaşanan savaşın sonuçlarını değerlendirmiş, geleceğe dair öngörüleri analiz etmiştir. Ayrıca, bu sayımızda Türkiye’nin Orta Doğu vizyonu ve Türkiye-İran ilişkileri de değerlendirilmiştir.

 

Dördüncü sayımızda Türkiye siyaseti başta olmak üzere bölgesel ve küresel siyaset konularında farklı yaklaşımlara sahip kapsamlı analizlere yer verdik. Alanında uzman isimlerin yer aldığı bu sayıda; Prof. Dr. Tarık Oğuzlu Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin gidişatını, Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney Türkiye ve AB arasındaki sığınmacı anlaşmasının önemini, Prof. Dr. Cenap Çakmak ise Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin politikaya etkilerini değerlendirmiştir. Üçüncü sayımızda ayrıca; Dr. Elnur İsmayıl Rusya ve Ermenistan arasında hava savunma alanında yapılan işbirliğini, Can Zengin AB Parlamentosu’nun 2015 Türkiye raporunu, Ali Semin ise Tuzhurmatu’daki güç mücadelesini ve Türkmen-Kürt ilişkilerini analiz etmiştir.

 

İyi okumalar dileriz...

Back to Top