Seminer: Lizbon Antlaşması Sonrası AB Kurumlarının Gelişimi ve Evrimi

BİLGESAM
31 Mayıs 2016
A- A A+

27 Mayıs 2016 tarihinde Bilge Adamlar Stratejik Araştırma Merkezi’nde (BİLGESAM) “Lizbon Antlaşması Sonrası AB Kurumlarının Gelişimi ve Evrimi” konulu bir seminer düzenlenmiştir. Seminere konuşmacı olarak Galatasaray Üniversitesi Dekanı Prof.Dr.Ercüment Tezcan katılmıştır. Seminere ayrıca BİLGESAM Araştırma Koordinatörleri Dr. Elnur İsmayıl, Ali Semin, Hasan Öztürk, Erdem Kaya ve Araştırma Asistanları Hatice Eke, Can Zengin ve Bekir Ünal ve BİLGESAM stajyerleri katılmıştır.

 

Sayın Tezcan, Lizbon Antlaşması ile getirilen 7’li Kurumsal yapı olan Avrupa Konseyi, Bakanlar Konseyi, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı, Avrupa Sayıştayı ve Avrupa Merkez Bankasına değinmiştir. AB Konseyi’nin nitelikli çoğunluk ile karar aldığı tüm alanlarda Avrupa Parlamentosu’nun (AP) yetkilerinin genişletildiğini ifade eden Teczan, AP’nin, “neredeyse tüm Avrupa yasaları için ortak eşit yasama organı” olduğunu sözlerine eklemiştir.

 

Prof.Tezcan, Lizbon Antlaşması’nın, Komisyon Başkanı’nın, AB Konseyi’nin önerisi üzerine Parlamento tarafından seçileceğinin ifade edildiğini vurgulamıştır. Öte yandan Tezcan, Komisyon Başkanının  AP tarafından seçilmesi, Komisyon üye sayısının azaltılması, Lizbon Antlaşması ile Komisyon’un görevi, Birliğin genel çıkarlarının gözetilmesi ve bu amaçla uygun girişimlerde bulunulması olarak belirlendiği ancak birliğin çıkarlarını nelerin oluşturduğu konusunda görüş ayrılıklarının mevcut olduğunu açıklamıştır.  

 

Bunun yanı sıra Lizbon Antlaşması’nda Komisyonun politik rolünün güçlendirilme eğiliminin olduğunun öne sürebilirliğini vurgulayan Tezcan, adalet ve içişleri politikasında Komisyonun yetkilerinin arttırılmakta olduğunu ve Komisyon Başkan Yardımcılığı görevini üstlenecek Dışişleri ve Güvenlik Politikası Birlik Yüksek Temsilcisi, dış politika konusunda güçlü bir konuma sahip olduğunun da altını çizmiştir.

 

Seminer Prof.Dr.Ercüment Tezcan’ın konuşmasını takiben soru-cevap bölümünün ardından son bulmuştur.