Bilge Analiz Dergisinin Haziran 2016 Sayısı Yayımlandı

BİLGESAM
10 Haziran 2016
A- A A+

Eğer dergimizi aşağıdaki linke tıklayarak açamıyorsanız, açmak için Flash Player bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Programı yüklemek için tıkayınız

 

BİLGE ANALİZ dergisini
okumak için tıklayınız


 

Değerli Bilge Analiz okurları,

Dergimizin beşinci sayısıyla yeniden sizlerle olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dergimize göstermiş olduğunuz ilgi bizi daha çok çalışmak için motive ediyor. Önceki dört sayımızda olduğu gibi dergimizin bu sayısında da Türkiye ve dünya gündemine dair kapsamlı ve ufuk açıcı analizleri okuyacaksınız.

 

Kapak dosyamızı PKK’nın sahip olduğu füzeler ve terörle mücadeleye ayırdık. Artan saldırılar PKK terör örgütünün tarihinde hiç olmadığı kadar destek aldığını gösteriyor. Bu destek siyasi, stratejik, taktik, teknik ve eğitim alanlarında olduğu gibi lojistik alanda da görülmektedir. PKK terör örgütü son dönemde ağır silahlara, roketlere ve füzelere sahip olmuştur. PKK’nın füzeleri hava unsurlarının etkin kullanılmasını sınırlayabilir. Bu durum Türkiye’nin terörle mücadelesini zorlaştırabilir.

 

Bu sayımızda Türkiye siyaseti başta olmak üzere bölgesel ve küresel siyaset konularında farklı yaklaşımlara sahip kapsamlı analizlere yer verdik. Alanında uzman isimlerin yer aldığı bu sayıda; Prof. Dr. Tarık Oğuzlu Davutoğlu’nun dış politika mirasını, Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney Türkiye’nin İHA ve hava savunma sistemlerini geliştirmesi için gerekli olan adımları, Prof. Dr. Cenap Çakmak ise Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin performansını değerlendirmiştir. Beşinci sayımızda ayrıca; Doç. Dr. Sadi Bilgiç Rus jeopolitiği ve Türkiye’ye etkilerini, Dr. Salih Akyürek Türklerdeki gösteriş kültürünün tutumlara yansımalarını, Can Zengin sözde Ermeni soykırımının Almanya’da tanınmasını, Hasan Öztürk ve Hatice Eke ise Afrika Birliği-Türkiye ilişkilerini analiz etmiştir.

 

İyi okumalar dileriz...

Back to Top