Bilge Analiz Dergisinin Ağustos 2016 Sayısı Yayımlandı

BİLGESAM
17 Ağustos 2016
A- A A+

Eğer dergimizi aşağıdaki linke tıklayarak açamıyorsanız, açmak için Flash Player bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Programı yüklemek için tıkayınız

 

BİLGE ANALİZ dergisini
okumak için tıklayınızDeğerli Bilge Analiz okurları,

 

Dergimizin yedinci sayısıyla yeniden sizlerle olmanın onurunu yaşıyoruz. Dergimiz göstermiş olduğunuz ilgiyle her geçen gün biraz daha büyüyor ve gelişiyor. Önceki altı sayımızda olduğu gibi dergimizin bu sayısında da Türkiye ve dünya gündemine ilişkin kapsamlı ve ufuk açıcı analizleri okuyacaksınız.

 

Kapak dosyamızı BİLGESAM Başkanı Prof. Dr. Atilla Sandıklı’nın kaleme aldığı Türk Halkı Demokrasi İçin Tek Yürek yazısına ayırdık. Kapak dosyamızda 7 Ağustos 2016 tarihinde Yenikapı’da düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Mitinginde iktidarı ve muhalefeti ile tek yürek olduğu değerlendiriliyor. Ayrıca uzun yıllardır, iktidar ve muhalefet arasındaki gerilimler Yenikapı’da yerini uzlaşma ve işbirliğine bıraktığı analizi yapılıyor.

 

Yedinci sayımızda başta Türkiye siyaseti olmak üzere bölgesel ve küresel siyaset konularında farklı yaklaşımlara sahip ufuk açıcı analizlere yer verdik. Alanında uzman isimlerin yer aldığı bu sayıda; Prof. Dr. Cenap Çakmak Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesinde Sivil Toplumun durumunu, Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney Orta Doğu Bölgesinden Kitle İmha Silahlarının Arındırılması Fikrinin Gözden geçirilmesini, Prof. Dr. Tarık Oğuzlu ise Yeni Yüzyılda Büyük Güç ilişkilerini değerlendirmiştir. Bu sayımızda ayrıca; Sibel Karabel Avrupa Birliği’nin 2016 Güvenlik Strateji Belgesini, Hatice Eke ise Batı Afrika Ekonomik Topluluğu’nun Güvenlik Yapılanmasını analiz etmiştir.

 

İyi okumalar dileriz...

Back to Top