Modern Orta Doğu Siyasi Tarihi

Hasan ÖZTÜRK
30 Eylül 2016
A- A A+

Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde baş gösteren halk hareketleri Türkiye kamuoyu  tarafından da yakından takip edildi. Olayların Orta Doğu’da diğer ülkelere sıçraması,  rejimlerin değişmesi, iç savaşların çıkması gibi gelişmeler Türkiye kamuoyunun dikkatini  bir kere daha bölgeye odakladı. Orta Doğu’daki ülkelerin ve halkların geleceğini çarpıcı  şekilde etkileyen böylesi bir sürecin başlaması haklı şekilde birçok kişinin zihninde benzer  bir soruyu tetikledi: Bölge ülkeleri bugüne nasıl geldi?   

Orta Doğu ülkelerinin tarihi üzerine yazılmış ciltlerce eser zaten mevcut. Bölge üzerine  uzmanlaşmak isteyenler için eşsiz birer kaynak olan söz konusu kitaplar ülke tarihini veya  o ülke tarihinde bir dönemi oldukça kapsamlı biçimde incelemekte. Ancak, bu ülkelerin  modern dönem tarihlerini, günümüze nasıl gelindiğini ana hatlarıyla anlatan eserler ise  oldukça az. Orta Doğu’daki nispeten küçük ve siyaseten etkisi az olan devletlere dair  kaynaklar ise oldukça nadir.   

Elinizdeki kitap işte bu eksikliği doldurmak üzere bir çabadır. Her bölüm bir Orta Doğu  ülkesinin siyasi tarihini ana hatlarıyla ele almaktadır. Daha çok modern döneme odaklanan  kitapta ülkelerin Osmanlı’dan ayrılışları ve sonrasında yaşanan siyasi gelişmeler ele alınmıştır.  

Hiç şüphesiz bir ülke tarihinde birçok gelişme olmuştur ve bunlar bir şekilde o ülke siyasi  tarihi için önemlidir. Bir taraftan ülkelerin siyasi tarihlerini anlatırken diğer taraftan metni  fazla uzatmama adına yazarlar tarihlerini yazdıkları ülkenin siyasi tarihindeki önemli gelişmelere  kısa da olsa değindiler. Akademisyenlerin yanı sıra kitaptan üniversite öğrencileri, gazeteciler,  bürokratlar, özel sektör çalışanları ve Orta Doğu siyasetine ve tarihine ilgi duyan herkesin  istifade edeceğini umuyoruz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top