Bilge Analiz Dergisinin Kasım 2016 Sayısı Yayımlandı

BİLGESAM
30 Kasım 2016
A- A A+

Eğer dergimizi aşağıdaki linke tıklayarak açamıyorsanız, açmak için Flash Player bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Programı yüklemek için tıkayınız

 

BİLGE ANALİZ dergisini
okumak için tıklayınız

 

Bilge Analiz’in değerli okurları,

 

Dergimizin onuncu sayısında da sizlerle birlikte olmanın onurunu yaşamaktayız. Önceki sayılarımızda olduğu gibi bu sayımızda da Türkiye ve dünya gündemine dair kapsamlı analizleri okuyacaksınız.

 

Bu sayımızın kapak dosyasını BİLGESAM Ortadoğu Araştırmaları Uzmanı Ali Semin’in kaleme aldığı “Ankara-Bağdat Hattında Musul Operasyonu ve Türkmenler” yazısına ayırdık. Bu dosyamızda, Irak’taki IŞİD/DAEŞ ile mücadele kapsamında Musul operasyonunun temel hatlarıyla riskleri değerlendirilmektedir. Ayrıca, Ankara-Bağdat Hattındaki Başika krizine değinilerek Musul ve Talafer operasyonlarına Haşed el Şaabi Şii milis gücünün de katılmasının mezhepsel çatışmaya dönüşmesi ihtimalinin ortaya çıkaracağı tehlike üzerinde durulmaktadır. Irak’taki yerel güçler arasındaki rekabetin ülkede olası bir iç savaşı körüklemesi riski analiz edilmektedir. Bununla birlikte Türkiye’nin Musul-Talafer’de aktif olmasını ve Türkmenlere desteğini sürdürmesi detaylıca incelemektedir.

 

Onuncu sayımızda başta Türkiye siyaseti olmak üzere bölgesel ve küresel siyaset konularında farklı yaklaşımlara sahip ufuk açıcı analizlere yer verdik. Alanında uzman isimlerin yer aldığı bu sayıda; Prof. Dr. Atilla Sandıklı “Arap Baharı ve Türkiye”, Prof. Dr. Ersin Onulduran “Türkiye ve Orta Vadede Orta Doğu’nun Alacağı Şekil”,  Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney “Garp Cephesinde Bir Değişiklik Yok” ve Prof. Dr. Atilla Sandıklı “Türkiye-Rusya İlişkilerinin Dinamikleri” incelemiştir. Bu sayımızda ayrıca; Elnur İsmayıl “Orta Doğu’daki Sorunlar Rusya’yı Nereye Götürüyor?” başlığı ile Rusya’nın Suriye iç savaşındaki rolünün Orta Doğu’ya etkileri analiz edilmiştir.

 

İyi okumalar dileriz...

Back to Top