Bilge Analiz Dergisinin Aralık 2016 Sayısı Yayımlandı

BİLGESAM
30 Aralık 2016
A- A A+

Eğer dergimizi aşağıdaki linke tıklayarak açamıyorsanız, açmak için Flash Player bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Programı yüklemek için tıkayınız

 

BİLGE ANALİZ dergisini
okumak için tıklayınız

 

Bilge Analiz’in değerli okurları,

 

Dergimizin onbirinci sayısında da sizlerle birlikte olmanın onurunu yaşamaktayız. Önceki sayılarımızda olduğu gibi bu sayımızda da Türkiye ve dünya gündemine dair kapsamlı analizleri okuyacaksınız.

 

 Bu sayımızın kapak dosyasını BİLGESAM Başkanı Prof. Dr. Atilla Sandıklı’nın kaleme aldığı “Türkiye’nin Gücü Tüketilmeye Çalışılıyor” yazısına ayırdık. Bu dosyamızda, Türkiye’nin Büyük Orta Doğu Projesi kapsamında model ülke olmak için çaba harcadığı değerlendirilmektedir. Ayrıca Türkiye’nin Orta Doğu’daki girişimleri diğer bölgesel güçleri ve bölgede çıkarları olan küresel güçleri rahatsız ettiği analiz edilmektedir. Bununla beraber Esed yönetiminin Rusya, İran ve Hizbullah ile işbirliği yaparak Halep’e saldırdığını ve muhalif güçlerin Halep’i terk etmesini sağladığı incelenmektedir.

 

Onbirinci  sayımızda başta Türkiye siyaseti olmak üzere bölgesel ve küresel siyaset konularında farklı yaklaşımlara sahip ufuk açıcı analizlere yer verdik. Alanında uzman isimlerin yer aldığı bu sayıda; Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney “Avrupa Güvenliğinin Türkiye Sınavı”, Ali Semin “İran’ın Musul ve Halep stratejisi” ve Türkan Budak “Küresel Petrol Piyasasında Arz-Talep Rekabeti”  incelemiştir. Bu sayımızda ayrıca; Bayram Aliyev “Rusya’nın Güney Kafkasya’da Artan Rolü” başlığı ile Moskova’nın Güney Kafkasya politikası analiz edilmiştir.

 

İyi okumalar dileriz...

Back to Top