Suriye’de Ateşkes Anlaşması: Beklentiler ve Gerçekler

Dr. Elnur İSMAYIL
13 Ocak 2017
A- A A+

30 Aralık 2016 tarihinden itibaren başlayan ve Suriye’deki beş yılı aşkın bir süredir devam eden iç savaşı sonlandırmayı amaçlayan ateşkes kararı imzalandı. Suriye krizinin çözülmesinde siyasi müzakerelere başlanılması ve heyetlerin oluşturulmasını amaçlayan; Esed rejimi ve muhalifler arasında imzalanan ateşkes anlaşma kararının garantörleri bölgede ve özellikle Suriye’de uzun yıllardır çıkarlarının çakıştığı iki devlet- Türkiye ve Rusya oldu.

 

Krizin barışçıl yöntemlerle çözümü için çaba harcayan Ankara ve Moskova’nın bu girişimlerinin ne kadar etkili olabileceği tartışma konusudur. Özellikle, ateşkes anlaşmasının imzalanmasına rağmen tarafların ateşkesi ihlal etmeleri ve bazı rejim karşıtı güçlerin ihlallerden dolayı 23 Ocak 2017 tarihinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da planlanan görüşmelere katılmama kararı alması bu yöndeki umutların çok erken olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca ateşkes anlaşmasının terörist grupları kapsamadığını dikkate aldığımızda, Suriye’nin tamamında savaşın sona ermeyeceği ve daha uzun bir süre devam edeceği kesindir.    

 

Bu analizde Aralık 2016 sonunda Rusya ve Türkiye garantörlüğünde kararlaştırılmış olan ateşkes anlaşmasının bölgeye nasıl bir istikrar ve güvenlik vaat edebileceği yorumlanmakta; ayrıca garantör devletlerin, iç savaş taraflarının ve dış güçlerin  ateşkes anlaşmasına yaklaşımları değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, ateşkes kararının ne kadar gerçek ve etkili olabileceği üzerinde tahminler yürütülmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top