“İç Savaş Sonrası Suriye’nin Yeniden Yapılandırılması: Devlet İnşası” Çalıştayı

BİLGESAM
17 Şubat 2014
A- A A+

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), Orta Doğu’da kalıcı barışın tesisi maksadıyla Suriye’de iç savaş sonrası devlet inşa sürecinin nasıl geliştirilebileceğine ilişkin bir proje başlatmış ve bu proje kapsamında 15 Şubat 2014 tarihinde “İç Savaş Sonrası Suriye’nin Yeniden Yapılandırılması: Devlet İnşası” başlıklı bir çalıştay gerçekleştirmiştir.


Çalıştaya Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Dr. Ahmed Toma Hıdır, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra, SUK Türkiye Temsilcisi Halid Hoca, Suriye Müslüman Kardeşler Lideri Muhammed Riyad Şukfe, Suriye Müslüman Kardeşler Dış İlişkiler Sorumlusu Amr Elbu Selame, Suriyeli kanaat önderi Cevdet Said, Suriyeli muhalif Abdüsselam Abdüllatif, Suriye Koalisyonu üyesi Muhammed Safvan Candali, Suriye Türkmenleri Meclis Başkan Yardımcısı Abdurrahman Mustafa, BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı, Doç. Dr. Cenap Cakmak, Yrd. Doç. Dr. Kürşad Arslan, Yrd. Doç. Dr. Barış Adıbelli, Yrd. Doç. Dr. Yasin Atlıoğlu, Dr. Murat Ustaoğlu, gazeteci-yazar Kemal Erdemol, gazeteci-yazar Ayşe Karabat, Araştırma Görevlisi Tuba Yıldız, BİLGESAM Araştırma Koordinatörü Orhan  Dede, BİLGESAM Ortadoğu Araştırmaları Uzmanı Ali Semin, BİLGESAM Güvenlik Araştırmaları Uzmanı Emine Akçadağ ve diğer BİLGESAM araştırmacıları ve araştırma asistanları katılmıştır.


İki oturum şeklinde gerçekleştirilen çalıştayın birinci oturumunda, “Suriye’de devlet inşası bağlamında siyaset ve hukuk”, ikinci oturumunda ise  “askeri ve ekonomik yapı” konuları tartışılmıştır. Katılımcılar, ırk veya din temelli bir kimlik yerine Suriye vatandaşlığını esas alan ve Suriye’de yaşayan her kesimi kapsayacak bir kimlik oluşturulması hususunda mutabakat sağlamıştır. Katılımcılar arasında, Suriye’de parlamenter rejimin gerekliliği konusunda görüş birliğine varılmış, devletin yeniden inşası kapsamındaki çalışmaların önündeki en büyük engelin ise başta İran olmak üzere dış güçler tarafından desteklenen silahlı unsurlar olduğu fikri öne çıkmıştır.

 

 

Back to Top