Bilge Analiz Dergisinin Ocak 2017 Sayısı Yayımlandı

BİLGESAM
30 Ocak 2017
A- A A+

Eğer dergimizi aşağıdaki linke tıklayarak açamıyorsanız, açmak için Flash Player bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Programı yüklemek için tıkayınız

 

BİLGE ANALİZ dergisini
okumak için tıklayınız

 

Bilge Analiz’in değerli okurları,

 

Dergimizin onikinci sayısında da sizlerle birlikte olmanın onurunu yaşamaktayız. Önceki sayılarımızda olduğu gibi bu sayımızda da Türkiye ve dünya gündemine dair kapsamlı analizleri okuyacaksınız.

 

Bu sayımızın kapak dosyasını Dış politika ve Savunma Araştırmaları Grubu’nun kaleme aldığı “Kıbrıs’ta 2017’de Çözüm Olabilir Mi? ‎” yazısına ayırdık. Bu dosyamızda, ‎11 Ocak2017 tarihinde taraflar arasında gerçekleştirilen harita değişimi Kıbrıs müzakerelerinin tarihinde önemli bir ‎dönüm noktası oluşturduğu ‎değerlendirilmektedir. Ayrıca Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabalarda ilk kez önemli ilerleme kaydedildiğine işaret ‎ettiğini ve Kıbrıs’ta çözüm için ilk kez bu kadar yoğun çaba harcanmasının Doğu Akdeniz’de değişen ‎jeopolitik durumla ilgili olduğu ‎analiz edilmektedir. Bununla beraber Kıbrıs ‎sorununun çözümü halinde, Kıbrıs gazı, İsrail gazı ile birlikte Türkiye üzerinden Avrupa’ya ‎pazarlanabileceği incelenmektedir.

 

Onikinci sayımızda başta Türkiye siyaseti olmak üzere bölgesel ve küresel siyaset konularında farklı yaklaşımlara sahip ufuk açıcı analizlere yer verdik. Alanında uzman isimlerin yer aldığı bu sayıda; Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney “Türkiye’nin Yeni Stratejik Gerçekliği: Terörle Sınır Ötesi Mücadele”, Prof. Dr. Tarık Oğuzlu  “Obama’nın Dış Politika Mirası ve Yükselen Güç”, Dr. Elnur İsmayıl “‎Suriye’de Ateşkes Anlaşması: Beklentiler ve Gerçekler” ve Hasan Öztürk “‎Tanzanya’da Enerji Keşifleri ve Çin – ABD Rekabeti” incelemiştir. Bu sayımızda ayrıca; Sibel Karabel “‎Kolombiya’da FARC ile Barış Müzakereleri Süreci (I)‎” başlığı ile Kolombiya hükümetinin söz konusu örgüt ile barış müzakereleri analiz edilmiştir.

 

İyi okumalar dileriz...

 

Back to Top