Bilge Analiz Dergisinin Şubat 2017 Sayısı Yayımlandı

BİLGESAM
28 Şubat 2017
A- A A+

Eğer dergimizi aşağıdaki linke tıklayarak açamıyorsanız, açmak için Flash Player bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Programı yüklemek için tıkayınız

 

BİLGE ANALİZ dergisini
okumak için tıklayınız

 

Değerli Bilge Analiz okurları,

 

Dergimizin onüçüncü sayısında da sizlerle birlikte olmanın onurunu yaşamaktayız. Önceki sayılarımızda olduğu gibi bu sayımızda da Türkiye ve dünya gündemine dair kapsamlı analizler okuyacaksınız.

 

Bu sayımızın kapak dosyasını BİLGESAM Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Nurşin Ateşoğlu Güney’in kaleme aldığı “Washington-Tahran Hattında Kontrollü Gerilim‎yazısına ayırdık. Bu dosyamızda, ‎yeni ABD Başkanı Trump döneminde ‎ABD’nin Orta Doğu’daki dış politika incelikleri İran politikası üzerinden değerlendirilmektedir. ABD-İran ilişkilerinin nasıl seyredeceği de Nükleer Anlaşmanın devamlılığı ve ‎Tahran’ın füze denemelerine ABD’nin tutumu gibi birtakım belirleyici parametrelere bağlı olduğu analiz edilmektedir.

 

Onüçüncü sayımızda başta Türkiye siyaseti olmak üzere bölgesel ve küresel siyaset konularında farklı yaklaşımlara sahip ufuk açıcı analizlere yer verdik. Alanında uzman isimlerin yer aldığı bu sayıda; Prof.Dr.Nurşin Ateşoğlu Güney “Brexit, Türkiye’nin Yararına Olabilir”, Prof.Dr.Tarık Oğuzlu “Trump ve NATO’nun Geleceği”, Dr. Elnur İsmayıl “Cenevre’de Suriye Krizinin Geleceği ve Rusya ”, Sibel Karabel “‎Avrupa Birliği ve Kolombiya Barış Süreci (II)‎ve Can Zengin “Küresel Silah Ticaretinde Birleşik Krallık” analizleri yer almaktadır.

Bu sayımızda ayrıca; Dış Politika ve Savunma Araştırmaları Grubu “Türkiye-Rusya İlişkileri” başlığı ile tarihsel çerçevede Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerini değerlendirmiştir.

 

İyi okumalar dileriz...

Back to Top