Medya ve Siyaset Okulu: 28-30 Nisan 2017

A- A A+

 

Medya ve Siyaset Okulu: 28-30 Nisan 2017

 

Kitle iletişim araçları bireylerin ve toplumların değerlerini şekillendiren en önemli araçlardan biri olarak kabul edilmektedir. Toplumu yönetme sanatı olarak bilinen siyasete yön veren faktörlerden en önemlilerinden biri de medyadır. Medya gücüne sahip olan iktidara da sahip olur kavramı, medyanın toplumu etkileyecek kapasiteye sahip olduğunun bir kanıtıdır. Malcolm X’a ait olan: “Eğer dikkatli olmazsanız medya sizin iyi insanlardan nefret etmenizi, kötü insanları ise sevmenizi sağlar” ifadesi günümüzde de gerçekliğini kaybetmemiştir.   

 

Uluslararası ilişkilerde yaşanan gelişmelerde medyanın etkisi kaçınılmazdır. Başka bir ülkenin egemenliğine saldırı veya askeri mücadele öncesinde yerel medya devletin dış politikasını ülkenin çıkarları doğrultusunda şekillendirmektedir. Medya bugün sadece mesajların iletildiği bir araç değil; başlı başına bir psikolojik harp silahı işlevi görmektedir.

 

Teknolojinin gelişmesi beraberinde yeni medya kavramını da geliştirmiştir. Artık algı operasyonları geleneksel medyaya göre daha kısa sürede çok yönlü ve etkili sonuçlar yaratabilen yeni medya teknolojileri üzerinden yapılmaktadır. Yabancı istihbarat servisleri başka ülkelerdeki toplumsal algıyı kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmek için özellikle yeni medyayı araç olarak kullanmaktadırlar.

 

Türkiye’nin içte ve dıştaki terör örgütlerine karşı mücadelesi ve uluslararası medyanın olayları kendi kamuoylarına gerçekdışı ulaştırma yöntemleri o toplumlarda Türkiye karşıtı algı oluşturulmasına neden olmaktadır.          

 

Katılımcıların okul süresince uzmanlardan alacakları eğitimler Türkiye’de medyanın toplum üzerinde etkisini kavramaya yardımcı olacağı gibi uluslararası sistemde medyanın rolü; Türkiye’nin terörle mücadelesinde medyanın rolü; algı operasyonları gibi konular eğitim süresince anlatılacaktır.        

 

Medya-Siyaset ilişkileri ve Algı operasyonları konusuna ilgi duyan katılımcılara İstanbul’da 27-29 Nisan 2017 tarihleri arasında “Medya ve Siyaset Okulu” gerçekleştirecektir. Okul programı; katılımcıların güvenlik kavramı, bu kavramın uluslararası/bölgesel boyutları ve Türkiye için önemi hakkındaki bilgilerini artırmaya yönelik olacaktır.

 

Medya ve Siyaset Okulu süresince katılımcılara anlatılacak bazı konular:

 

-Uluslararası Medya ve Dış Politika

-Medyanın Ekonomi Politiği

-Dış İstihbaratlar ve Medya

-Medya Gözünden Terör ve Silahlı Çatışmalar

-Yeni Medya Teknolojilerinin Siyasete Etkisi

-Darbe Girişimi Öncesi Medyada Algı Operasyonu

-Sinema ve Propaganda

 

Belirtilen konular Medya ve Siyaset alanında Türkiye’nin önde gelen medya kurumlarının Uzmanları tarafından anlatılacaktır.   

 

Başvuru için dikkat edilmesi gerekenler:

 

-Hâlihazırda lisans, yüksek lisans öğrencisi veya doktora öğrencisi olmak ya da alakalı konularla ilgileniyor olmak,

-24 Nisan 2017 tarihine kadar program katılımı için başvurmuş olmak.

 

Özgeçmişlerin 28 Mart - 24 Nisan 2017 tarihleri arasında elnurismayil@bilgesam.org adresine sunulması gerekmektedir.

 

 

Medya ve Siyaset Okulu ile İlgili Önemli Bilgiler:

 

- 3 gün sürecek çalışma sonrasında katılımcılara sertifika belgesi sunulacaktır.

                     

- Katılım belgesini alabilmek için oturumların en az %75’ine katılmak gerekmektedir;

 

- Okul katılımcılarına BİLGESAM yayın seti hediye olarak verilecektir;

 

Medya ve Siyaset Okuluna katılım sınırlı olacaktır.

 

Katılım ücreti

 

Program katılım ücreti 250 TL olarak belirlenmiştir. Katılmaya hak kazanan katılımcıların program ücretini 24 Nisan 2017 tarihine kadar aşağıda belirtilen BİLGESAM hesabına yatırmaları gerekmektedir.

 

BİLGE ADAMLAR STRATEJİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

TÜRKİYE İŞ BANKASI – MECİDİYEKÖY ŞUBESİ

HESAP NO : 1357 – 0109482

IBAN: TR90 0006 4000 0011 3570 1094 82

 

 

 

Başvuru ve iletişim:

 

Tel: (0212) 2176591

 

E-posta: elnurismayil@bilgesam.org

 

 

 

 

Back to Top