Bilge Analiz Dergisinin Mart 2017 Sayısı Yayımlandı

BİLGESAM
30 Mart 2017
A- A A+

Eğer dergimizi aşağıdaki linke tıklayarak açamıyorsanız, açmak için Flash Player bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Programı yüklemek için tıkayınız

 

BİLGE ANALİZ dergisini
okumak için tıklayınız

 

Değerli Bilge Analiz okurları,

 

Dergimizin on dördüncü sayısında da sizlerle birlikte olmanın onurunu yaşamaktayız. Önceki sayılarımızda olduğu gibi bu sayımızda da Türkiye ve dünya gündemine dair kapsamlı analizler okuyacaksınız.

 

Bu sayımızın kapak dosyasını BİLGESAM Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Nurşin Ateşoğlu Güney’in kaleme aldığı “‘Öteki’ düşmanlığı AB’yi dağılmaktan kurtarabilir mi?‎” yazısına ayırdık. Bu dosyamızda, ‎Avrupa tarihinde sürekli bir ‘öteki’ yaratma geleneği mevcut olduğu değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu durumun Avrupa’ya getirdiği zararı fark eden Avrupa elitleri, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Kömür ve Çelik Birliği ile somutluk kazanan bir entegrasyon fikri çevresinde, Avrupa ülkeleri arasındaki düşmanlığa ve ötekileştirmeye son vererek, Avrupa kıtasında bir güvenlik topluluğu oluşturmayı başardığı analiz edilmektedir.

 

On dördüncü sayımızda başta Türkiye siyaseti olmak üzere bölgesel ve küresel siyaset konularında farklı yaklaşımlara sahip ufuk açıcı analizlere yer verdik. Alanında uzman isimlerin yer aldığı bu sayıda; Ali Semin “Irak’ta Kürt Partileri Arasındaki Rekabet Dinamikleri ve Kerkük Petrolü” başlığı ile Irak işgalinden sonra Kürtlerin devletleşmek amacıyla uyguladığı strateji ve planlarını analiz etmektedir. Türkan Budak ise, “Türkiye’nin Enerji Politikasında TANAP Ve Türk Akımı” konulu analizinde TANAP ve Türk Akımı projelerinin Türkiye’ye getireceği kazanımları incelemektedir.

Back to Top