ABD’nin Suriye’ye Füze Saldırısı ve Değişen Dengeler

Dr. Elnur İSMAYIL
18 Nisan 2017
A- A A+

Nisan 2017’de Suriye krizine ilişkin yaşanan iki önemli gelişme uluslararası kamuoyunun dikkatini kendisine çekti. 4 Nisan tarihinde Suriye’nin İdlib kentinde Esed rejimi tarafından sivillere karşı kimyasal silah saldırısı yapıldı; 6 Nisan tarihinde ise ABD tarafından Doğu Akdeniz’de konuşlandırdığı USS Porter ve USS Ross destroyerlerinden, Suriye’nin Humus kentinde bulunan Şayrat askeri hava üssüne askeri operasyon düzenlendi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD tarafından gerçekleşen operasyonun nedeni olarak kimyasal silah saldırısının bahsi geçen üsten yapıldığı iddia edildi. Ayrıca, üssün kimyasal silah deposu olarak korunduğunu da Pentagon iddia etmektedir.    

 

Suriye’nin İdlib kentinde Esed rejimi tarafından kimyasal silah saldırısı yapıldığı iddiası sonrasında yaşanan gelişmeler Orta Doğu yeni bir savaşın eşiğine mi geldi tartışmalarını başlattı. 2016 yılı sonundan itibaren Türkiye-Rusya girişimleriyle başlatılan Astana barış sürecinin ve BM tarafından yürütülen Cenevre sürecinin sonuna mı gelindi tartışmaları da gündemde yerini korumaktadır.  

 

Bu analizde ABD’nin Şayrat askeri hava üssüne gerçekleştirdiği operasyonun neden yapıldığı; Rusya’nın saldırı sonrasında izlediği stratejilerin ne olduğu ve herkesin beklenildiğinin aksine bu saldırıya askeri olarak neden karşılık vermediği; bölgesel ve küresel güçlerin mevcut duruma yaklaşımları ve bundan sonraki dönemde nelerin beklenilmesi gerektiği analiz edilmektedir.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top