Türkiye-Ukrayna İlişkileri Yuvarlak Masa Toplantısı

BİLGESAM
21 Kasım 2013
A- A A+

Ukrayna Büyükelçisi Sayın Dr. Sergiy Korsunsky ve Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Sayın Bohdan Yaremenko, 20 Kasım 2013 tarihinde Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (BİLGESAM)  ziyaret etmiştir. Ziyaret programı kapsamında BİLGESAM’da Türkiye-Ukrayna ilişkileri konulu bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiştir.Toplantıya Bilge Adamlar Kurulu Başkanı Oramiral (E) Salim Dervişoğlu, BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı, Araştırma Koordinatörü Erdem  Kaya ve diğer araştırmacılar ve araştırma asistanları katılmıştır. Toplantıda Türkiye-Ukrayna ilişkileri kapsamında Kırım Tatarlarının vatanlarına geri dönüşü ve entegrasyonu, Türkiye’nin Tatarların entegrasyonuna sağlayabileceği katkılar, Ukrayna’daki Türkiye menşeli yatırımlar, ikili ticaret, enerji ve ileri teknoloji alanlarında geliştirilebilecek işbirliği projeleri, Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile ilişkileri ve Ukrayna’nın dış politika tercihlerine Rusya’nın yaklaşımı konularında fikir teatisinde bulunulmuştur.


Bilge Adamlar Kurulu Başkanı Oramiral (E) Salim Dervişoğlu, enerji alanında iki ülke arasında önemli bir işbirliği potansiyeli bulunduğunu, Türkiye’nin de Ukrayna gibi enerjiye bağımlı bir ülke olduğunu ve Ankara’nın Kırım Tatarlarının entegrasyonu konusunda Kiev’le aynı kanaati paylaştığını belirtmiş, Türkiye’nin BLACKSEAFOR ve Karadeniz Uyumu Harekâtı ile Karadeniz’de barışın hâkim olması için çaba sarf ettiğini ifade etmiştir.


Büyükelçi Dr. Sergiy Korsunsky toplantıda özetle Türkiye-Ukrayna arasındaki ilişkilerin tarihte olduğu gibi bugün de müspet seyrettiğini, geçmişte veya hâlihazırda ikili ilişkilerdeki bu dostluğa zarar veren bir gelişme yaşanmadığını ve Kırım Tatarlarının ikili münasebetlerde önemli bir köprü olduğunu ifade etmiş, Ukrayna dış politikasının güneye bakan boyutunda Türkiye’nin değerli bir ortak olduğunu vurgulamıştır. Dr. Korsunsky, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının yakın zamanda yürürlüğe gireceğini, havacılık ve savunma alanında işbirliği projelerinin geliştirildiğini, enerji alanında ise Türkiye ve Ukrayna’nın kesinlikle rakip olmadığını ve menfaatleri örtüşen iki ortak olarak hareket edebileceğini dile getirmiş, Kiev’in Azerbaycan gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasına destek verdiğini kaydetmiştir.


Büyükelçi Dr. Sergiy Korsunsky, Ukrayna’nın Avrupa’nın bir parçası olduğunu ve bu konumunun devam edeceğini ifade etmiş, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecini yakından takip ettiklerini ve Kiev’in AB ile ilişkilerde Ankara’nın tecrübelerine değer verdiğini aktarmıştır. Başkonsolos Bohdan Yaremenko iseTürkiye-Ukrayna ilişkilerinin Kırım Tatarları ve Karadeniz’le sınırlı tutulmaması gerektiğini, iki ülke arasında kapsamlı bir kültürel diyalog sağlanmasının elzem olduğunu, Ukrayna’nın sivil havacılık ve uzay teknolojileri alanında tecrübelerinin iki ülkenin bu alanlarda işbirliğine imkân tanıdığını anlatmıştır.


Toplantı programı, Büyükelçi Dr. Sergiy Korsunsky ve Başkonsolos Bohdan Yaremenko’nun katılımcıların sorularına verdiği cevaplarla sona ermiştir.

 

Back to Top