Basın Toplantısı: “Suriye Sorunu ve Türk Dış Politikasına Toplumsal Bakış” Raporu

BİLGESAM
31 Temmuz 2012
A- A A+

1 Ağustos 2012 tarihinde Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), "Suriye Sorunu ve Türk Dış Politikasına Toplumsal Bakış" başlıklı raporunu düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurmuştur. Basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı raporu takdim etmiş ve katılımcıların sorularını cevaplamıştır. BİLGESAM, Türkiye’nin Suriye sorununda takip ettiği dış politikanın farklı toplum kesimleri tarafından nasıl algılandığını ortaya koymak amacıyla, Temmuz (2012) ayında toplam 1547 kişi ile internet üzerinden anket çalışması gerçekleştirmiştir. 1547 kişi içinden Türkiye profilini yansıtacak 1033 kişilik bir örneklem seçilmiş ve bu örnekleme ait anket verileri analiz edilerek “Suriye Sorunu ve Türk Dış Politikasına Toplumsal Bakış” başlığı ile raporlaştırılmıştır.


BİLGESAM Sosyo-Kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih AKYÜREK ve Prof. Dr. Cengiz YILMAZ tarafından hazırlanan rapor, ülkenin en önemli gündem maddelerinden biri haline gelen Suriye krizinin ve Türkiye’nin Suriye politikasının toplumda nasıl algılandığını tespit etmeye ve kriz sürecinde toplumsal endişelere açıklık getirmeye çalışmaktadır. Raporda, Suriye sorunu ve Türkiye’nin Suriye krizinde izlediği dış politikaya dönük toplumsal algılar; öğrenim durumu, etnisite, mezhep, ikamet edilen bölge ve oy verilen siyasi parti temelindeki farklılıklar dikkate alınarak sunulmuştur.

 

Raporda;

• Hükümetin Suriye politikasına bakış,

• Türk uçağının düşürülmesi ve Türkiye’nin tepkisi,

• Suriye’ye müdahale seçeneği ve Türkiye’nin olası rolü,

• Suriye’nin parçalanması ve muhtemel sonuçları,

• Ortadoğu’da barış ve İran’ın nükleer programı,

• Türkiye’nin bölgedeki muhtemel çatışma alanları ana başlıklarında farklı toplum kesimlerinin algıları ortaya konmaktadır.

 

Raporun takdimini indirmek için tıklayınız.

Raporu indirmek için tıklayınız.Back to Top