Uluslararası Kafkasya Kongresi Gerçekleştirildi

BİLGESAM
10 Mayıs 2012
A- A A+

"Uluslararası Kafkasya Kongresi" 26-27 Nisan 2012 tarihlerinde Kocaeli Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir. Yoğun ilgiyle karşılanan Kongre; Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), Kocaeli Üniversitesi, Avrasya Ulusal Devlet Üniversitesi (Kazakistan) ve Caucasia International Dergisi’nin ortaklığı ile düzenlenmiştir.

Kongre; BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Ş. Komsuoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasret Çomak'ın açılış konuşmalarıyla başlamıştır. Doç. Dr. Atilla Sandıklı açılış konuşmasında, Kafkasya'nın coğrafi konumu ve stratejik değerinden bahsetmiş, bölgeden geçen ve geçmesi planlanan enerji nakil hatlarına değinmiştir. Kafkasların Türkiye ve Türkiye’nin Orta Asya devletleriyle irtibatı açısından kritik bir coğrafya olduğunu belirten Sandıklı, Uluslararası Kafkasya Kongresi’nin ve Kongre’de sunulan tebliğlerin bu nedenle oldukça önemli olduğunu vurgulamıştır.

Kongrede BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı, "Kafkas Jeopolitiği ve Türkiye'nin Kafkasya Politikası", BİLGESAM İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oktay Alnıak, Aylin Çelik Turan, Pelin Yılmaz Bolat ile birlikte “Türkiye-Rusya Federasyonu Uzun Süreli İyi İlişkilerin Yararları”, BİLGESAM Araştırma Direktörü Doç. Dr. Fatih Özbay "Türkiye-Ermenistan Normalleşme Sürecinde Rusya'nın Yaklaşımı", BİLGESAM Orta Asya Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı ise "İşgal Altındaki Karabağ’ın Meçhul Geleceği" konulu tebliğleri takdim etmiştir. Kongre’de ayrıca Doç. Dr. Atilla Sandıklı ve BİLGESAM İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oktay Alnıak oturum başkanlığı yapmıştır.

 

BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı’nın Uluslararası Kafkasya Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmanın metnini indirmek için tıklayınız.

 

 

 

 

Back to Top