Uluslararası Ortadoğu Kongresi Yapıldı

BİLGESAM
02 Kasım 2011
A- A A+

1-2 Kasım 2011 tarihlerinde Kocaeli Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Uluslararası Ortadoğu Kongresi gerçekleştirildi. Kongre, Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), Kocaeli Üniversitesi, Budapeşte Cornivus Üniversitesi, ve Avrasya Ulusal Üniversitesi (Kazakistan) ortaklığında düzenlendi.

Düzenlenen kongre Uluslararası Ortadoğu Kongresi Başkanı ve Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasret ÇOMAK, BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla SANDIKLI, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer ŞENER KOMSUOĞLU, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU ve Budapeşte Cornivus Üniversitesi’nden Doç. Dr. Laszla CSICSMANN’ın konuşmalarıyla açıldı.

SANDIKLI, “Ortadoğu’daki Değişim ve Türkiye” başlıklı konuşmasında Ortadoğu bölgesinin kapsadığı coğrafyadan ve bu coğrafyanın jeopolitik-jeostratejik öneminden bahsetmiştir. Ortadoğu’nun sosyo-kültürel yapısına vurgu yapan BİLGESAM Başkanı, Türkiye’nin 20. ve 21. yüzyıllardaki Ortadoğu algısını açıklamış ve günümüzde gelişen Arap Baharı’nın etkileri konusunda yapılması gerekenleri belirtmiştir. Arap Baharı’nın riskleri ve fırsatları olduğu kaydedilen konuşmada Atilla SANDIKLI, bilimsel araştırmalarla risklerin azaltılabileceğini, fırsatların ise çoğaltılabileceğini söyleyerek konuşmasını bitirmiştir. Bunun yanı sıra Doç. Dr. Atilla SANDIKLI “Çatışma Analizi ve Çözümleri I” konulu oturumun başkanlığını ve BİLGESAM Güvenlik Enstitüsü Uzmanı Bilgehan EMEKLİER ile birlikte “İran’ın Dış Politika Vizyonu ve Jeopolitik Hedefleri” başlıklı tebliğin sunumunu yapmıştır.

Kongrede BİLGESAM İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oktay ALNIAK “Peace and Enlightment Center for Middle East” başlıklı bir sunum gerçekleştirirken, “Çatışma Analizi ve Çözümleri II” başlıklı oturumunda başkanlığını yapmıştır. BİLGESAM İcra Kurulu Üyesi ve Uluslararası Ortadoğu Kongresi Başkanı Prof. Dr. Hasret ÇOMAK ise “Doğu Akdeniz’de Yetki Alanları” konulu tebliğin takdimini katılımcılarla paylaşmıştır.

BİLGESAM Orta Asya Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Abbas KARAĞAÇLI ise “Köktencilik ve İthal Modernitenin Arap Baharı’na Etkisi” konulu tebliğini sunmuştur. BİLGESAM Araştırma Koordinatörü Erdem KAYA da Uluslararası Ortadoğu Kongresi’nin ikinci gününde, Doç. Dr. Atilla SANDIKLI ile birlikte hazırlanan “Türkiye-İsrail İlişkileri: İnişli Çıkışlı Seyrin Dip Noktası” başlıklı takdimi gerçekleştirmiştir.

 

Uluslararası Ortadoğu Kongresi internet sitesine ulaşmak için tıklayınız

Doç. Dr. Atilla SANDIKLI'nın "Ortadoğu'da Değişim ve Türkiye" başlıklı açılış konuşmasının metnini indirmek için tıklayınız.

"İran'ın Dış Politika Vizyonu ve Jeopolitik Hedefleri" sunumunu indirmek için tıklayınız.

Kongre Programı için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Top