1. Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi Gerçekleştirildi

BİLGESAM
03 Mayıs 2010
A- A A+

Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu (KOULİT) ve Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları (TUİÇ) işbirliği ile organize edilen I.Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi, Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin de (BİLGESAM) katılımıyla Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde 28-29 Nisan 2010 tarihlerinde gerçekleştirildi. BİLGESAM Gençlik Platformu ve üniversitelerin uluslararası ilişkiler bölümü öğrencilerinin katıldığı kongrede 'Türkiye'nin Bölgesel Politikalardaki Rolü' teması işlendi.


Açılış konuşmalarının ardınan etkinlik BİLGESAM Bilge Adamlar Kurulu Üyesi Emekli Büyükelçi Özdem SANBERK'in yaptığı 'Türk Dış Politikasının Dönüşümü' konulu konferans ile devam etti.


Türk dış politikasının; ideoloji, etnisite, dini inanç, mezhebe bağlılık gibi şeylere değil Türkiye'nin stratejik ve ekonomik çıkarlarına bağlı olduğunun altını çizen Özdem SANBERK, "Türk dış politikasının özelliği; pragmatik, çok boyutlu, esnek, tutarlı, öngörülebilir ve gerçekçi olmasıdır" dedi. Dış politika uygulamalarında iç politika değişkenlerinin çok büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Özdem SANBERK, "Kavramlaştırılan dış politikalar soyutlaşarak gerçeklikten uzaklaşır. Dış politikada süreç uzaması kamuoyu desteğini azaltarak, hedeften uzaklaşılabilir" dedi.


Konferansın bitimi ile oturum başkanlığını Özdem SANBERK'in yaptığı 'Türkiye'nin Bölgesel Rolü' konulu panele geçildi. Panelde BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla SANDIKLI, Atatürk dönemi Türk dış politikalarını anlattı.

 

 


Back to Top