Bilge Analiz Dergisinin Nisan 2017 Sayısı Yayımlandı

BİLGESAM
05 Mayıs 2017
A- A A+

Eğer dergimizi aşağıdaki linke tıklayarak açamıyorsanız, açmak için Flash Player bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Programı yüklemek için tıkayınız

 

BİLGE ANALİZ dergisini
okumak için tıklayınız


Değerli Bilge Analiz okurları,

 

Dergimizin on beşinci sayısında da sizlerle birlikte olmanın onurunu yaşamaktayız. Önceki sayılarımızda olduğu gibi bu sayımızda da Türkiye ve dünya gündemine dair kapsamlı analizler okuyacaksınız.

 

Bu sayımızın kapak dosyasını BİLGESAM Araştırma Koordinatörü Dr. Elnur İsmayıl’ın kaleme aldığı “‘ABD’nin Suriye’ye Füze Saldırısı ve Değişen Dengeler‎” yazısına ayırdık. Bu dosyamızda 6 Nisan tarihinde ise ABD tarafından Doğu Akdeniz’de konuşlandırdığı USS Porter ve USS Ross destroyerlerinden, Suriye’nin Humus kentinde bulunan Şayrat askeri hava üssüne askeri operasyon düzenlendiği değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu durumun Suriye’nin İdlib kentinde Esed rejimi tarafından kimyasal silah saldırısı yapıldığı iddiası sonrasında yaşanan gelişmeler Orta Doğu yeni bir savaşın eşiğine mi geldi tartışmaların analiz edilmektedir.

 

On beşinci sayımızda başta Türkiye siyaseti olmak üzere bölgesel ve küresel siyaset konularında farklı yaklaşımlara sahip ufuk açıcı analizlere yer verdik. Alanında uzman isimlerin yer aldığı bu sayıda; Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY “Referandumun Ardından Batı’ya Bakmak: Jeopolitik Körler ve Gözü Açıklar” başlığı ile Batılı başkentlerde Türkiye’nin referandumdaki ‘evet’ tercihinin ele alınış biçimi, Avrupalı Batı’nın jeo-politik körlüğünü de gösterdiğini analiz etmektedir. Dr. Elnur İSMAYIL ise, “Ruhani’nin Moskova Ziyareti ve Bölgesel Etkileri” konulu analizinde Rusya ve İran ilişkilerinde son yıllardaki gelişen politik, askeri ve ekonomik işbirliği tarihsel olarak değerlendirildiğinde iki devlet arasındaki en iyi döneminde olduğu incelemektedir.

Back to Top