Seminer: Türkiye'nin Nükleer Silahlanmaya Bakışı

BİLGESAM
15 Mayıs 2013
A- A A+

14 Mayıs 2013 tarihinde EDAM Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ülgen’in “Türkiye’nin Nükleer Silahlanmaya Bakışı” başlıklı semineri Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Seminerde Ülgen, NATO’nun taktik nükleer silahlarını barındıran ülkelerin orta vadeli geleceği ile alakalı durum değerlendirmesi yapmıştır.

Sinan Ülgen, NATO’nun taktik nükleer silahlarının bugün beş ülkede konuşlandırıldığını, bu ülkelerden üçünün (Almanya, Hollanda, Belçika) bu silahları NATO’ya iadesini talep ettiğini, diğer iki ülke olan Türkiye ve İtalya’nın ise bu konuda henüz net bir karar vermediğini belirtti.  Ülgen’e göre bu nükleer tartışma önümüzdeki süreçte de devam edecektir. Çünkü Avrupa’daki ekonomik kriz Avrupa devletlerini savunma bütçelerini azaltmaya itmektedir.

Ülgen, “İran’ın nükleer silahlanmasının beklenen gelecekte Türkiye açısından bir tehlike arz etmeyeceğini ve İran’ın uzun vadede nükleer güç değil ‘threshold (nükleer silah eşiği)’ devlet olmak istediğini” belirtmiştir. Ülgen, Türkiye için NATO nükleer şemsiyesinin yeterli olacağını düşünmektedir. Fakat bu durumun Türkiye’nin “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması” çerçevesindeki nükleer çalışmalarını da engellemeyeceğini eklemiştir.


Back to Top