15 Temmuz Millet Ruhu ve Demokrasinin Zaferi

Dr. Elnur İSMAYIL
14 Temmuz 2017
A- A A+

Her devletin ve milletin tarihinde bir veya bir çok zafer günü kutlaması vardır. Hem jeopolitik konumu hem de uluslararası sistemdeki önemi itibariyle Türkiye gibi devletler tarihlerinde birçok defa kendilerine yönelik tehlikeleri def ederek zafer gününü kutlamayı hak etmiştir. 15 Temmuz da o günlerden biri olarak tarihimize geçmiştir.

 

Milli mücadeleden günümüze tarihimizin bir çok sayfasında Türk milleti tehlikelerle karşılaşmıştır. 15 Temmuz 2016, Türk milleti adına yeni bir destanın yazıldığı tarihtir. Bu destan ideolojik görüşünden farksız tüm Türk milletinin dayanışması ile yazıldı. 15 Temmuz gecesi devletimizin Cumhurbaşkanı’na suikast girişiminin yaşandığı, Genelkurmay Başkanı’mız ve diğer kuvvet komutanlarının rehin alındığı, Büyük Millet Meclis’imizin bombalandığı, şehitlerimizin olduğu bir geceydi. Fakat vatanın mukaddeslerini koruyarak şehitlik makamına ulaşmayı göze alan millet ruhu, güvenliğimize yönelik tehditleri canlarını siper ederek ortadan kaldırmayı başarmıştır. Ellerinde silah olmadan, devletin tank ve uçaklarıyla silahlanmış teröristlere karşı başarılı olan Türk milleti bu darbe girişimine destek veren herkese gereken cevabı vermiştir.     

 

FETÖ’nün askeri darbe girişimi ülkeyi kaos ortamına sokmak için gerçekleştirilmiş bir çabaydı. Aslında o gün ülkemizin kaderinin çizildiği bir gündü. 15 Temmuz’da yaşananlar, içteki vatana ihanet içinde olan terörist bir grup ile dış güçlerin ortaklaşa darbe girişimi Türkiye’nin politik ve ekonomik olarak sınırlarımız dışından yönetilmesini amaçlayan bir eylemdi. O gün darbeciler başarılı olsaydı, bugün Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar sınırlarımızın içine kadar uzayacak; toprak bütünlüğümüze göz dikmiş PKK terör örgütü ve uzantılarının hain planları gerçekleşmiş olacak; Çanakkale’de topraklarımızı işgal etmeyi başaramayanların Türkiye haritasına yeni şekil vermesinin yolu açılacaktı.     

 

O gün hem de Türkiye’nin gerçek dost ve düşmanının kim olduğunun ortaya çıktığı bir gündü. Müttefik olarak gözüken Batılı devletlerinin bir çoğu Türkiye ile dayanışma göstermek yerine; yerel medyalarında bu darbe girişiminin Türkiye’deki demokratik rejimi koruma adına yapılmış olduğu algısı uyandırmaktaydı. Kendilerinin demokratik değerlerinden vaz geçmek adına olsa bile o devletler farklı bir ülkede bu darbe girişimini, ülkenin laiklikten uzaklaşmasının önlenmesi şeklinde yorumlamakta; darbe girişiminin Türkiye’nin İslamlaşmasına karşı olumlu bir eylem olduğu görüşünü savunarak meşrulaştırmaktaydılar. Sonradan bir çok Batı dünyasından yapılan üst düzey yetkililerinin açıklamalarında itiraf edildiği gibi o gün Türkiye’yle dayanışma içinde olmamak hatalı bir politikaydı.

 

Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyada güvensizlik ortamı her geçtiğimiz gün artmakta; devletimizin varlığını kabul edemeyen iç ve dış düşmanlar yeni bir kaos ortamı oluşturmak için fırsat kollamaktadırlar. Devletimizin yakın ve uzak sınırlarında yaşanan olumsuz gelişmelerden dolayı günümüzde milli dayanışmaya daha çok ihtiyacımız var.            

  

O gün yaşananları bir daha genç nesillerimizin yaşamaması dileğiyle... 15 Temmuz Demokrasi Gün’ümüz kutlu olsun...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top