Konferans: Bölgesel Güvenlik: Fırsatlar ve Riskler

BİLGESAM
31 Mayıs 2013
A- A A+

BİLGESAM ve Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü işbirliği ile 30 Mayıs 2013 günü "Orta Doğu'da Bölgesel Güvenlik: Fırsatlar ve Riskler" konulu bir konferans düzenlemiştir. Konferansa konuşmacı olarak ABD'de National Defense University bünyesinde faaliyet gösterenYakın Doğu Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (NESA) araştırmacısı Gawdat Bahgat davet edilmiştir.

Gawdat Bahgat, konuşmasına Orta Doğu’daki güncel konuları ele alarak önde gelen bölge ülkelerinin siyasi ve güvenlik durumlarından bahsetmiştir. Gawdat Bahgat İran’a yapılacak olası bir askeri müdahalenin ülkedeki nükleer projeyi durdurmayacağını, sadece geciktireceğini belirterek, olası saldırının İran’ın sahip olduğu nükleer teknoloji bilgisini yok etmeyeceği için çok da kalıcı sonuçlar doğurmayacağını vurgulamıştır. İsrail’in ortaya çıkacak maddi ve siyasi maliyetten çekindiği için bu ülkenin tek taraflı olarak İran’a askeri operasyon ihtimalini düşük gören Bahgat, Obama yönetiminde ABD’nin de saldırı ihtimalini oldukça düşük görmektedir. Obama’nın Nobel Barış Ödülü aldığını hatırlatan Bahgat, “Nobel Barış Ödülü almış bir kişinin yeni bir savaş başlatmasının oluşturacağı tezatlık Obama’nın kabul etmeyeceği bir durum oluşturacaktır” dedi. Bahgat ayrıca Eylül-Ekim 2013 gibi Ramazan ayından sonra İran ile nükleer müzakerelerin yeniden başlayacağını tahmin ettiğini söylemiştir.

Suriye’deki gelişmeleri de değerlendiren Bahgat, Suriye’nin geleceğinin Irak’ın bugünkü halinden çok da farklı olmayacağını ifade etti. Bahgat’a göre, Arap Baharı yaşanan ülkelerden ne Tunus’da ne de Mısır’da yönetim bir mezhep ile özdeşleşmiş değildi, ancak Suriye’de yönetim bir mezheple, Alevilik ile özdeşleşmiş durumdadır. Suriye’deki etkin Alevi yönetiminin Beşar Esed’in yönetimden ayrılmasına müsaade etmeyeceğini vurgulayan Bahgat, ABD’nin Suriye’ye asker göndererek kapsamlı bir askeri operasyon yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

Konuşmanın ardından soru cevap bölümünde konuklardan gelen soruların yanıtlanmasıyla konferans sona ermiştir.Back to Top